PARTNER PORTALU
  • BGK

Wstydzą się za stare pociągi

  • www.newseria.pl    6 czerwca 2012 - 10:50
Wstydzą się za stare pociągi

Żałuję, że nie udało się zakupić nowego taboru na Euro 2012 – przyznaje Małgorzata Kuczewska-Łaska, prezes Przewozów Regionalnych.
Dodaje, że w dalszym ciągu spółka będzie starać się o dofinansowanie z UE na modernizację najstarszych składów. Władze PR zapewniają, że to jedyna rzecz, której brakuje przed Euro.

Czytaj też: Przewozy Regionalne potrzebują jednocześnie i integracji i konkurencji

– Na Euro 2012 nowego taboru w Przewozach Regionalnych niestety nie mamy. Sami się wstydzimy, kiedy musimy pasażerom podstawić pociągi o niewystarczającym standardzie – mówi z żalem Małgorzata Kuczewska-Łaska, prezes spółki.

Szansa, że się nowy tabor będzie, pojawiła się w grudniu 2008 roku, kiedy minister infrastruktury zawarł porozumienie z marszałkami województw. Na jego mocy Przewozy Regionalne przeszły w ręce samorządów, które od tej pory mają pełen wpływ na rozkład jazdy, oferty biletowe czy kierunki rozwoju. Zapowiadano, że zmiany te przyniosą pasażerom poprawę komfortu podróży pociągami spółki.

– Na podstawie porozumienia miał być realizowany projekt zakupu nowego taboru dla spółki. Niestety, w oparciu o decyzję ministra odpowiedzialnego za kolej ten projekt został zdjęty z listy indykatywnej – wyjaśnia prezes PR.

Chodziło o plan zakupu 62 nowoczesnych pociągów elektrycznych. Ich wartość szacowana była na ok. 1,6 mld zł, z czego ponad 600 mln zł miała dołożyć Unia Europejska.

Teraz zamiast wymiany pociągów ma być ich modernizacja. Przewozy Regionalne zamierzają również na ten cel pozyskać pieniądze z UE, które pozwolą na gruntowny remont taboru.

<!-- pagebreak //-->

- Chcemy dalej walczyć o pieniądze na poprawę stanu pociągów. Takie pieniądze są dostępne w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Chcemy to zrobić głównie z myślą o tym, żeby pasażerom poprawić warunki jazdy – zapewnia Małgorzata Kuczewska-Łaska.
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • gklewski, 2012-06-06 14:42:50

    Mnie wstyd za całe PKP i to, że niejaki Tusk zwany słusznie i na wyrost Premierem Wybranych POlaków nie widzi potrzeby głębokich reform tego kolejowego bantustanu. A wstyd mi też, za to, iż żadna pseudometropolia nie zbudowała sieci WC, tylko postawiła Toi-ki...zastawiając tym np. we Wrocławiu Ratus...z...Kiedy słoma wystaje władzy z butów, to unikam schylania się, ale kiedy mają sieczkę i słomę w głowach - to powoduje u mnie agresję i chęć dowalenia im urzędowego kopa. Nie życzę sobie, żeby takie badzie reprezentowały mój kraj...  rozwiń