PARTNER PORTALU
  • BGK

Wszystkiego najlepszego drodzy strażnicy!

  • AW    29 sierpnia 2011 - 13:10
Wszystkiego najlepszego drodzy strażnicy!

29 sierpnia obchodzimy Dzień Straży Gminnej. W tym dniu przypada bowiem rocznica uchwalenia ustawy z 1997 roku, która określa funkcjonowanie straży gminnej.
Święto, które funkcjonuje potocznie pod nazwą "Dzień Strażnika Miejskiego”  to szczególna data dla wszystkich pracowników i funkcjonariuszy straży gminnej oraz miejskiej. Tradycyjnie jest okazją do spotkania z władzami gminy i awansowania strażników.
 
Współczesna straż miejska powstała w Polsce w 1991 roku. Początkowo nosiła różne nazwy, np. policja municypalna. Po zmianie przepisów w roku 1997, zakazane zostało używanie tej nazwy, choć niektórzy samorządowcy optują za jej powrotem.

Czytaj też: Czy powstanie policja municypalna?

Ustawowo ujednolicone zostało ponadto umundurowanie funkcjonariuszy miejskich, aby obywatele nie mieli problemu z odnalezieniem patroli straży miejskiej niezależnie od miasta, w którym się znajdują. Każdy strażnik posiada czapkę z charakterystyczną żółto-czarną szachownicą. Ustawa nie określa jednak wyglądu oraz malowania pojazdów, w praktyce w każdym z polskich miast radiowozy wyglądają inaczej.

Czytaj też: Ekopatrole w nowych samochodach

Straż gminna, podlega lokalnemu samorządowi a nie władzy centralnej. Dysponuje bardziej ograniczonymi uprawnieniami w porównaniu z policją.

Czytaj też: Straż miejska może karać za więcej wykroczeń

Choć złośliwi uważają, że funkcjonariusze straży skupiają się na zakładaniu blokad na koła źle zaparkowanych samochodów i wypisywaniu mandatów za psie kupy, wachlarz zadań straży jest bardzo szeroki.

Do zadań straży gminnych należy przede wszyskim ochrona spokoju i porządku w miejscach publicznych, czuwanie nad porządkiem i kontrola ruchu drogowego – w zakresie określonym w przepisach o ruchu drogowym, współdziałanie z właściwymi podmiotami w zakresie ratowania życia i zdrowia obywateli.

Strażnicy ponadto udzielają pomocy w usuwaniu awarii technicznych i skutków klęsk żywiołowych oraz innych miejscowych zagrożeń, zabezpieczają miejsca przestępstwa, katastrofy lub innego podobnego zdarzenia albo miejsc zagrożonych takim zdarzeniem przed dostępem osób postronnych lub zniszczeniem śladów i dowodów, do momentu przybycia właściwych służb, a także ustalają, w miarę możliwości, świadków zdarzenia.

Wśród zadań straży gminnych jest także: ochrona obiektów komunalnych i urządzeń użyteczności publicznej, współdziałanie z organizatorami i innymi służbami w ochronie porządku podczas zgromadzeń i imprez publicznych, doprowadzanie osób nietrzeźwych do izby wytrzeźwień lub miejsca ich zamieszkania, jeżeli osoby te zachowaniem swoim dają powód do zgorszenia w miejscu publicznym, znajdują się w okolicznościach zagrażających ich życiu lub zdrowiu albo zagrażają życiu i zdrowiu innych osób, informowanie społeczności lokalnej o stanie i rodzajach zagrożeń, a także inicjowanie i uczestnictwo w działaniach mających na celu zapobieganie popełnianiu przestępstw i wykroczeń oraz zjawiskom kryminogennym i współdziałanie w tym zakresie z organami państwowymi, samorządowymi i organizacjami społecznymi, konwojowanie dokumentów, przedmiotów wartościowych lub wartości pieniężnych dla potrzeb gmin.
 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Ryszard, 2011-08-29 16:52:55

    Smiechu warte , ten dziwoląg powinien być dawno zlikwidowany a pieniądze podatników powinny być wydawane na bardziej ambitne cele , np. na budowę parkingów z prawdziwego zdarzenia , to co teraz nieudolnie wykonują z powodzeniem i lepiej wykona policja