PARTNER PORTALU
  • BGK

Wybory samorządowe 2014, Jacek Sasin i Hanna Gronkiewicz-Waltz: w Warszawie potrzebna jest reprywatyzacja

  • pap    22 listopada 2014 - 22:45
Wybory samorządowe 2014, Jacek Sasin i Hanna Gronkiewicz-Waltz: w Warszawie potrzebna jest reprywatyzacja

Obecna prezydent Warszawy (mos.gov.pl)

Warszawie potrzebna jest reprywatyzacja, mieszkańcy powinni płacić tu podatki, trzeba rozwijać usługi dla warszawiaków - uważają kandydaci na prezydenta stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO) i Jacek Sasin (PiS), którzy za tydzień zmierzą się w II turze wyborów.
W sobotę po południu odbyła się debata telewizyjna między Gronkiewicz-Waltz i Sasinem.

Urzędująca prezydent przypominała, że zainwestowała 34 mld zł m.in. w metro, drogi, węzły komunikacyjne, przedszkola i żłobki. Zwróciła uwagę, że teraz stolica jest jednym z najszybciej rozwijających się miast w Europie. Dodała, że jej ambicją jest to, by Warszawa rywalizowała z takimi europejskimi metropoliami jak Berlin czy Wiedeń. "Da się to osiągnąć dzięki bardzo dużemu potencjałowi tkwiącemu w mieszkańcach Warszawy" - zaznaczyła.

Podkreśliła, że najważniejsi w Warszawie są jej mieszkańcy. Sasin zarzucał jej, że unika bezpośrednich spotkań z warszawiakami.

Zachęcał, by oboje spotkali się z osobami zebranymi pod budynkiem TVP. Jak mówił, są wśród nich ludzie, którzy są pokrzywdzeni, czują że ich prawa nie są realizowane, m.in. mieszkańcy Radiowa, lokatorzy kamienic przejmowanych przez nowych właścicieli. "Proszę nie uciekać od rozmowy z tymi ludźmi" - mówił.

Gronkiewicz-Waltz odpowiedziała, że systematycznie spotyka się z mieszkańcami Warszawy; od stycznia 2013 r. odbyła 19 debat o bezpieczeństwie, odwiedziła 80 rodzin, codziennie rano spotyka się z warszawiakami. Zarzuciła Sasinowi, że to on nie spotyka się z mieszkańcami stolicy.

Kandydaci pytani byli m.in., jak będą zachęcać ludzi mieszkających w Warszawie, by tu się meldowali i tu płacili podatki. Gronkiewicz-Waltz zwróciła uwagę, że osoby zameldowane w Warszawie mają np. dodatkowe punkty przy zapisach dzieci do przedszkoli i żłobków. "Ale zgodnie z prawem podatki płaci się tam, gdzie się mieszka" - dodała. Wskazała, że zachętą do płacenia podatków jest Karta Warszawiaka, uprawniająca np. do zniżek przy korzystaniu z komunikacji miejskiej.

Zdaniem Sasina fakt, że nie wszyscy mieszkańcy Warszawy nie płacą tu podatków to kluczowy problem, bowiem chodzi o miliard złotych rocznie. W jego opinii Karta Warszawiaka to słaba zachęta. Dlatego Sasin proponuje m.in. by osoby płacące podatki w stolicy mogły korzystać z bezpłatnej komunikacja, zniżek w instytucjach kultury czy rekreacji.

Kandydaci pytani byli też o ruchy miejskie. Według kandydatki PO, są one "elementem kreatywności". "To jest burza mózgów, która powoduje, że pewne rzeczy robimy pod wpływem mieszkańców" - dodała.

Sasin zadeklarował, że jeśli to on będzie prezydentem stolicy, jeden w wiceprezydentów miasta będzie przedstawicielem ruchów miejskich.

Pytania dotyczyły też bezpieczeństwa, np. przy okazji Marszu Niepodległości organizowanego 11 listopada.

Gronkiewicz-Waltz zwróciła uwagę, że według warszawskiego barometru ok. 70 proc. warszawiaków czuje się bezpiecznie po zmroku w swojej dzielnicy. "A jeśli chodzi o 11 listopada, gdyby to zależało ode mnie, zakazałabym takiej demonstracji. Niedopuszczalne jest, by było tak straszne chuligaństwo, by częścią miasta władali kibole" - mówiła kandydatka PO.

Zdaniem Sasina, "tego typu sytuacje, jakie miały miejsce na Marszu Niepodległości, mogą zostać rozwiązane prewencyjnymi działaniami policji".

Zarówno Gronkiewicz-Waltz, jak i Sasin zapowiedzieli, że zaproponują rozwiązania ustawowe, które umożliwią przeprowadzenie reprywatyzacji w stolicy.KOMENTARZE (2)

  • Stan_Laurel2, 2014-12-15 16:42:02

    Zakazać 11 XI przecież to burżuazyjne święto, i nie po to PPR, GL, AL i Bund przelewały krew londyńskich bankutów z bratnimi NKWD i gestapo, zeby kibole władali Warszawą i tym krajem. NIECH RZYJE FRĄT LUDOWY, NIECH RZYJE I UMACNIA SIĘ SOJUSZ PREZYDENTA BIERUTA SYNA STALINA Z PREZYDENT HGW, UKOHANĄ C...URĄ POSTPOWEGO SYJONIZMU!!! NIEH UMACNIA SIĘ 1 MAJA Z HANUKA!!!  rozwiń
  • bulwers, 2014-11-27 11:47:15

    "najważniejsi sa Warszawiacy" - Pani Hanko, Pani nie wie co za głupoty Pani wygaduje, przez 8 lat nie zdziałała Pani nic aby żyło się lżej dla Warszawiaków, tylko ciągłe wzrosty opłat albo za bilety, które poszły w górę ponad 70% albo podwyżki opłat za śmieci itd., nie będę wymieniać dalej... bo nie wystarczy miejsca ani czasu. W każdym bądź razie jak prezydent to tylko Sasin!  rozwiń