PARTNER PORTALU
  • BGK

Wybudowali dom z myślą o młodych rodzinach

  • fakty.bai.pl (AS)    20 września 2011 - 15:33
Wybudowali dom z myślą o młodych rodzinach

W 17 miesięcy powstał nowy, czwarty blok należący do Bełchatowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Zamieszkają w nim głównie młode rodziny.
6 września został uroczyście oddany do użytku dom wielorodzinny przy ul. Czyżewskiego. Blok należy do miejskiej spółki – Bełchatowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Oznacza to, że lokatorzy nie będą właścicielami mieszkań. Wpłacają jednak kaucję. Jak informuje prezes BTBS Ewa Karczewska to 12-krotność czynszu. Do tego dochodzi partycypacja w 15 proc. kosztów budowy. W sumie najemca wpłaca w zależności od powierzchni mieszkania 30 – 40 tys. zł.

- Mieszkania są wykonane z dobrego materiału, są ciepłe -powiedział prezydent Marek Chrzanowski (zobacz jego notowania/zabierz głos) gratulując BTBS i wykonawcom- Jeśli ustawodawca pozwoli, lokatorzy będą mogli stać się ich właścicielami. 

Czytaj też: Kończy się epoka TBS-ów

Prezydent przypomniał też zasady polityki mieszkaniowej samorządu miasta. Bełchatów buduje mieszkania poprzez miejską spółkę BTBS. Tylko ta spółka może skutecznie i w sposób społecznie oczekiwany realizować politykę mieszkaniową miasta. BTBS wymaga bowiem od przyszłych najemców zaangażowania. Nie kupują mieszkania za 200-300 tysięcy. Ale też nie dostają go za darmo. Zaangażowanie na poziomie 30-40 tys. zł daje poczucie związania z tym miejscem. Mieszkanie socjalne czy komunalne prezydent określił jako prezent. Prezent, którego się nie szanuje. 

Nowy blok to dwuklatkowy, czterokondygnacyjny budynek o powierzchni całkowitej 1867,5 m kw. i kubaturze 5960 m sześciennych. Został wykonany przez Zakład Usługowo-Produkcyjny Robót Budowlanych Karol Szklarek. Firma wygrała przetarg nieograniczony. Prace rozpoczęto 17 marca 2010 r.

Dom został wykonany wg technologii tradycyjnej, z zastosowaniem elementów stropowych prefabrykowanych. W bloku są 24 mieszkania jedno, dwu i trzypokojowe.  Jednopokojowe mają 38 m kw. powierzchni użytkowej, dwupokojowe – 46,5 m kw., trzypokojowe – 59 m kw.  Mieszkania na parterze zostały przeznaczone  dla osób niepełnosprawnych. Specjalnie z myślą o nich funkcjonuje bowiem platforma podnośnikowa. Mieszkania są wykończone – w pokojach jest położona szpachla gipsowa, są pomalowane, na podłogach położono panele, w łazienkach jest glazura i terakota oraz wanna, w kuchniach - kuchenki gazowe czteropalnikowe z piekarnikami, zlewozmywaki. W przedpokojach, na podłogach  jest położona terakota.  Mieszkania nie tylko różnią się powierzchnią. W każdym jest inna łazienka – wszystko wg życzenia przyszłych mieszkańców. Nie ma więc takiej samej glazury, w niektórych łazienkach są kabiny prysznicowe. Mieszkania są wyposażone standardowo w instalację elektryczną, wod-kan, c.o.  W podpiwniczeniu są komórki lokatorskie, wózkownia oraz pomieszczenie dla dozorcy. 

Każdy lokator będzie wiedział, ile zużył gazu czy energii elektrycznej. Nie będzie musiał czekać na inkasenta, bo liczniki są w szafkach na klatce schodowej. Nowatorskie w Bełchatowie jest opomiarowanie c.o. i ciepłej wody. Budynek wyposażono w wewnętrzną instalację telefoniczną, domofon, dzwonek, instalację kablową RTV.

Teren przy Czyżewskiego jest pięknie zagospodarowany. Prowadzącą do bloku drogę i chodniki wykonano z kostki betonowej i dostosowano dla osób niepełnosprawnych. Wokół budynku została posiana trawa, posadzono też krzewy. Dzieci mieszkające w bloku mogą korzystać z wspólnego dla dwóch budynków BTBS placu zabaw. Plac został wykonany wcześniej, gdy oddano do użytku budynek przy Czyżewskiego – Targowej również należący do BTBS.

Koszt budowy budynku wraz z instalacjami, zagospodarowaniem terenu i małą architekturą to brutto 2 mln 621 030 zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.