PARTNER PORTALU
  • BGK

Wybudują mikrooczyszczalnie ścieków bytowych

  • AW/wfosigw.katowice.pl    5 lipca 2011 - 15:29
Wybudują mikrooczyszczalnie ścieków bytowych

W Marklowicach w powiecie wodzisławskim jeszcze w tym roku powstanie 31 przydomowych oczyszczalni ścieków. Będzie to pierwszy etap przyjętego przez Radę Gminy projektu ochrony wód poprzez rozbudowę systemu gospodarki ściekowej, który przewiduje budowę w ciągu pięciu lat 370 biologicznych mikrooczyszczalni ścieków bytowych.
Na ten cel Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przyznał Gminie preferencyjną i częściowo umarzalną pożyczkę w wysokości 450 tys. zł.

Przyjęcie takiego rozwiązania ma na celu stopniowe ale systemowe rozwiązanie oczyszczanie ścieków na terenie tej gminy. Obecnie mieszkańcy korzystają z bezodpływowych szamb, często nieszczelnych. W efekcie, znaczna ilość zanieczyszczeń jest odprowadzana do gruntu. Zagrożone skażeniem były już wody podziemne. Budowa sieci kanalizacji sanitarnej z przyczyn technicznych jednak była na tym terenie nieopłacalna. Optymalnym więc rozwiązaniem stała się budowa przydomowych szczelnych i bezpiecznych dla środowiska instalacji oczyszczających ścieki.

Pożyczka Funduszu stanowi 80 procent kosztów kwalifikowanych inwestycji, która będzie wspólnym wysiłkiem gminy i mieszkańców. Zgodnie z programem Gmina wykona projekt i zrealizuje budowę. Umowy z właścicielami posesji zawarte zostaną na 10 lat i przewidywać będą m.in. udostępnienie terenów, jednorazowy czynsz oraz konieczność utrzymywania i właściwej eksploatacji urządzeń.

Zakończenie prac związanych z realizacją I etapu i przekazanie do użytku pierwszych oczyszczalni przewidziano na 15 listopada 2011 roku.

Marklowice - to trzecia Gmina po Wodzisławiu Śląskim i Gaszowicach, która skorzystała z zainicjowanego w ubiegłym roku przez WFOŚiGW w Katowicach programu dofinansowania budowy przydomowych oczyszczalni ścieków. Już wiadomo, że wpisują się one w preferowaną przez Ministerstwo Środowiska koncepcję poprawy gospodarki wodno-ściekowej na terenach rozproszonych, gdzie z przyczyn ekonomicznych lub ukształtowania terenu niemożliwa i nieopłacalna jest budowa sieci kanalizacyjnej.

Czytaj też: 200 mln zł na kanalizację w Wodzisławiu

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.