PARTNER PORTALU
  • BGK

Wybudują suszarnię osadów ściekowych

  • Patrycja Batóg    15 lutego 2011 - 10:41
Wybudują suszarnię osadów ściekowych

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Krośnie – Krośnieński Holding Komunalny podpisał z Inżynierią Rzeszów umowę o wartości ponad 8,2 mln zł na budowę suszarni słonecznej odwodnionych osadów ściekowych na oczyszczalni ścieków.
Zadanie obejmuje budowę, na terenie oczyszczalni ścieków w Krośnie, suszarni słonecznej osadów składającej się z trzech tuneli suszarniczych wyposażonych w instalacje technologiczne.

Do suszenia będzie wykorzystana energia promieniowania słonecznego wspomagana ciepłem ze źródła zewnętrznego. Zewnętrznym źródłem ciepła będzie istniejąca kotłownia biogazowa. Instalacjami technologicznymi w suszarniach będą: instalacja ogrzewania podłogowego, instalacja grzewczo - wentylacyjna, instalacja przegarniacza osadów.
Instalacjami grzewczymi będą instalacja ogrzewania podłogowego i nagrzewnice powietrza wentylacyjnego.

W wyniku suszenia 3,5-krotnie zmniejszy się masa i objętość wytwarzanych w oczyszczalni osadów. Termin zakończenia robót przewiduje się na lipiec 2012 roku.

Wysuszone osady ściekowe mogą być zagospodarowane w kilku kierunkach, m.in: odzysk w postaci wykorzystania rolniczego, współspalanie (cementownie, ciepłownie) oraz wykorzystanie jako komponent do produkcji paliw alternatywnych.


Jak podkreśla Krośnieński Holding Komunalny poddanie procesowi suszenia osadów ściekowych daje możliwości wielokierunkowego ich zagospodarowania bez względu na porę roku i warunki atmosferyczne. Wielokierunkowość zagospodarowania osadów zapewni elastyczność odbioru, a w przypadku konieczności tymczasowego magazynowania znacznie zmniejszy powierzchnię magazynową.

Przewiduje się również, że po zakończeniu inwestycji znacznemu zmniejszeniu ulegną również koszty zagospodarowania osadów ściekowych z oczyszczalni ścieków.

Czytaj też: W Toruniu spalą osady z oczyszczalni

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • eko-kanadyjczyk - Biocrudepolska, 2011-02-15 18:02:05

    Po co suszyc ??? a potem co ??? spalać ??!! Przeciez sa technologie wykorzystujace osady sciekowe do procesu przetwarzania odpadow w energie i nawoz - jak to robi z powodzeniem Firma BioCrude Technology z kanady i do tego jeszcze przy odpowiednim strumieniu odpadow sfinansuja Instalacje i bed...a ja operowali przez nastepne 30 - ci lat, zdejmujac problem z glowy samorzadowcom. Kontakt tadejurkiewicz@hoymail.com 32 209 44 56 600 209 893  rozwiń