Wydobycie gazu powinno się rozwinąć

- Ministerstwo Środowiska spodziewa się, że do końca roku wykonanych będzie w Polsce nie więcej niż 34 odwiertów w poszukiwaniu gazu łupkowego - poinformował w Sejmie na posiedzeniu podkomisji ds. energetyki główny geolog kraju i wiceminister środowiska Piotr Woźniak.
Wydobycie gazu powinno się rozwinąć

"Spodziewaliśmy się, że do końca roku wykonanych będzie 45 wierceń. Nie spodziewamy się teraz, by było ich więcej niż 34" - zaznaczył w środę Woźniak.

Wyjaśnił, że wynika to z tego, że koncesjonariusze - zgodnie z prawem - przekładają roboty na koncesjach. Dodał, że jak dotąd wykonano 30 wierceń w poszukiwaniu gazu niekonwencjonalnego, z czego w 7 dokonano zabiegu szczelinowania hydraulicznego.

Czytaj też: Ryzyko wydobycia gazu łupkowego

Z kolei podczas środowego posiedzenia sejmowej stałej podkomisji ds. energetyki Woźniak powiedział, że prace nad nową ustawa, regulującą kwestie wydobywania węglowodorów okazały się niesłychanie trudne.

Podkreślał, że głównym celem ustawy będzie zachęcenie inwestorów zagranicznych do inwestowania w Polsce, bo PGNiG, Orlen i Lotos - mimo ogromnego wysiłku - nie będą w stanie w takim tempie, jakby można byłoby, rozwinąć wydobycia na 111 wydanych koncesjach na poszukiwania gazu niekonwencjonalnego.

Czytaj też: Co z ustawą ws. wydobywania gazu w Polsce?

Potrzebni są wiarygodni inwestorzy zagraniczni z branży i to szybko, dlatego że wydobycie gazu w Polsce powinno się rozwinąć na większą skalę na tyle wcześnie, żeby zdążyć - przed otwarciem wewnętrznego rynku energii w UE w 2014 r. - z utworzeniem w Polsce przynajmniej zrębów rynku gazu - mówił Woźniak.

"Inaczej znowu stracimy przewagę konkurencyjną" - dodał.

Wskazał, że na ok. 30 proc. 111 koncesji nie notuje się żadnej działalności inwestycyjnej, bo polski reżim prawny nie zachęca do wierceń, w odróżnieniu od prawa w krajach sąsiednich.

Wiceminister powiedział też, że zobowiązania koncesyjne na poszukiwania niekonwencjonalnej ropy i gazu do 2012 r. mówią o 128 wierceniach obligatoryjnych, czyli takich, które firma musi wykonać w ramach koncesji.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE