PARTNER PORTALU
  • BGK

Wydobycie łupków mniej uciążliwe niż węglą?

  • newseria.pl    25 kwietnia 2012 - 10:26
Wydobycie łupków mniej uciążliwe niż węglą?

Gaz łupkowy może przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego oraz redukcji emisji CO2, a prawidłowo wykonane odwierty i odpowiednie ich monitorowanie wykluczają możliwość skażenia gruntów – to wnioski z raportu europosła Bogusława Sonika, nad którym pochyli się w środę komisja środowiska w Parlamencie Europejskim.
Eksploatacja gazu łupkowego nie jest regulowana przez prawodawstwo europejskie. Każde państwo członkowskie samo podejmuje decyzje w tym zakresie. Pojawiają się jednak postulaty zaostrzenia przepisów na poziomie europejskim. Komisja Europejska zapowiedziała, że będzie badać sprawę i nie wyklucza zmian, gdy produkcja gazu z łupków ruszy w Europie na dużą skalę.

- Francuzi bardzo szybko zabronili wydobywania gazu. Niedawno Bułgaria poszła w tym samym kierunku, niektóre landy niemieckie również. W trakcie debaty w Parlamencie Europejskim jasne się stało, że większość jej uczestników tak naprawdę nie zna technologii, nie wie, w jaki sposób wydobywa się gaz łupkowy. Przedstawia się najczarniejsze scenariusze, strasząc obywateli - mówi Bogusław Sonik.

W swoim sprawozdaniu „Środowiskowe aspekty wydobycia gazu łupkowego i ropy łupkowej" przygotowanym w ramach prac Komisji ds. Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności przekonuje, że wpływ technologii stosowanej przy wydobywaniu gazu z łupków na środowisko jest taki sam, jak w przypadku wszystkich kopalin pozyskiwanych z ziemi. A sama technologia jest znana w Europie od dziesiątków lat.

- Zawsze ingerencja w ziemię wiąże się z jakąś uciążliwością, również dla obywateli mieszkających wokół tych miejsc. Akurat w przypadku gazu łupkowego jest ona mniejsza niż przy wydobywaniu klasycznego gazu czy węgla, bo ten proces trwa dość krótko - przekonuje poseł.

Bogusław Sonik tłumaczy, że po dwóch, maksymalnie pięciu miesiącach, wieże wiertnicze znikają z krajobrazu. Zostaje niewielka głowica, która służy do przesyłania gazu. Uciążliwości mogą występować tylko w trakcie wydobywania, gdy przejeżdżają ciężarówki i są uruchamiane specjalne silniki do prowadzenia odwiertów. Natomiast zanieczyszczenia gruntów czy wody, o których mówią przeciwnicy wydobywania gazu z łupków, mają nastąpić tylko, gdyby doszło do wypadku.

- Dlatego trzeba dołożyć wszelkich starań, żeby zapewnić całkowite bezpieczeństwo, by nie dochodziło do nieprzewidywalnych sytuacji - podkreśla poseł. - Technologia stosowana w przypadku wiercenia nie dopuszcza do przepływu płynu pomiędzy wodami gruntowymi a pitnymi.

Po dzisiejszej debacie w PE będą trwały prace nad raportem. Głosowanie w komisji środowiska nastąpi w czerwcu, a w parlamencie - prawdopodobnie jesienią.

- Jego przyjęcie w takim kształcie, w jakim proponuję, będzie oznaczać, że jest to następny krok w odpolitycznieniu debaty oraz zdjęciu tych różnego rodzaju pasji, które wykrzywiają prawdę o wydobywaniu gazu łupkowego - uważa poseł Sonik.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.