PARTNER PORTALU
  • BGK

Wydobycie węgla przynosi wielomilionowe korzyści samorządom

  • WNP.pl (Dariusz Ciepiela)    9 lipca 2014 - 09:09
Wydobycie węgla przynosi wielomilionowe korzyści samorządom

Pod Kancelarią Premiera 8 lipca br. protestowali przeciwnicy nowych odkrywek węgla brunatnego, wśród których byli m.in. samorządowcy z woj. lubuskiego. Polska Grupa Energetyczna (PGE) przekonuje, że wydobycie węgla brunatnego przynosi wielomilionowe korzyści samorządom lokalnym i ich mieszkańcom.
PGE przekonuje, że kopalnie węgla brunatnego i elektrownie go spalające przynoszą samorządom duże korzyści finansowe. Spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK), w skład której wchodzą m.in. kopalnie węgla brunatnego Bełchatów i Turów oraz elektrownie, gdzie spalany jest węgiel wydobywany w tych kopalniach, w roku 2013 wpłaciła należnego podatku CIT w wielkości prawie 270 mln zł. PGE przypomina, że kwota wpłacana z tytułu podatku CIT w 1,40 proc. zasila budżet powiatu, natomiast w 6,71 proc. zasila budżet gmin.

Czytaj też:  Ekolodzy kontra energetyka, czyli bój o kopalnie odkrywkowe

Z kolei podatek PIT od osób fizycznych ściśle związany jest z zatrudnieniem w spółce PGE GiEK (zatrudniającej ok. 18 tys. pracowników) jak i w spółkach zależnych (ok. 7,5 tys. zatrudnionych).

- Płacone podatki z tytułu PIT mogą sięgać nawet ok. 400 mln zł. Szacuje się, że dla kompleksu Bełchatów (kopalnia i elektrownia) podatek PIT przekracza znacznie 150 mln zł - informuje PGE.

Grupa przypomina, że kwota wpłacana z tytułu podatku PIT w 37,53 proc. zasila budżet powiatu, natomiast w 10,25 proc. zasila budżet gmin a 1,6 proc. zasila budżet województw.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.