PARTNER PORTALU
  • BGK

Wygodniej z utylizacją niebezpiecznych odpadów

  • www.esosnowiec.pl (Izabela Kieliś)    24 sierpnia 2011 - 10:19
Wygodniej z utylizacją niebezpiecznych odpadów

Mieszkańcy Dąbrowy Górniczej już wkrótce nie będą musieli martwić się co zrobić z przeterminowanymi lekami, zużytymi bateriami, resztkami farb i lakierów czy starym sprzętem elektronicznym.
Zniknie dylemat wyrzucania tego typu niebezpiecznych odpadów do zwykłych śmietników. Ich bezpieczne składowanie mają bowiem zapewnić Gminne Centra Zbiórki Odpadów. Podobne centra działają już m.in. w Tychach, Rybniku, Kielcach i Jarosławiu.

W Dąbrowie Górniczej od ubiegłego roku prowadzony jest program rozwoju selektywnej zbiórki odpadów. Jego realizacja jest możliwa dzięki wsparciu Unii Europejskiej.

Wszystkie działania związane z programem pomagają w bardziej racjonalny sposób gospodarować śmieciami i odzyskiwać część zawartych w nich materiałów. Na dąbrowskich osiedlach ustawiono około 900 kontenerów na plastik, szkło i papier. Właścicielom prywatnych domów rozdano natomiast 10 tys. stojaków i worki na posegregowane śmieci.

Co ważne mieszkańcy otrzymali je bezpłatnie, nie płacą także za ich odbiór. Teraz w Dąbrowie Górniczej chcą pójść o krok dalej i zapewnić mieszkańcom możliwość bezpłatnego i bezpiecznego pozbycia się innych odpadów, które mogą stwarzać zagrożenie.

Jak argumentują przedstawiciele dąbrowskiego magistratu, pomysł powstania Gminnych Centrów Zbiórki Odpadów ma w dużym stopniu przyczynić się także do poprawienia bezpieczeństwa mieszkańców.

Chodzi głównie o przetrzymywanie w piwnicach, czy garażach starych farb, lakierów, świetlówek lub zużytych baterii i akumulatorów. Zawarte w nich substancje są szkodliwe dla zdrowia i środowiska. Także w samych mieszkaniach wiele rodzin trzyma przeterminowane leki.

Miasto prowadzi regularne specjalne zbiórki tego typu przedmiotów, ale mimo to najczęściej lądują one na zwykłych śmietnikach. Teraz ma się to zmienić.

Rozwiązaniem problemu ma być powstanie Gminnych Centrów Zbiórki Odpadów. Mają one być zlokalizowane w Ząbkowicach przy al. Zwycięstwa, a Strzemieszycach przy ul. Szałasowizna, a także w dzielnicy Gołonóg na tzw. Manhattanie.

Bartosz Matylewicz z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej zauważa, że nazwa obiektów może budzić obawy, ale jak zapewnia nie kryje się pod nią nic co może niepokoić mieszkańców. -Miejsca takie jak GCZO nie niosą ze sobą żadnego zagrożenia. Będą to nieduże pomieszczenia ze specjalnymi pojemnikami na zużyte leki, baterie, świetlówki, sprzęt elektroniczny, oleje itp. – wyjaśnia Matylewicz.

– Trzeba podkreślić, że nie będą to składowiska. Odpady będą na bieżąco odbierane i utylizowane w przystosowanym do tego miejscu. W centrach odpadki przyjmowane będą bezpłatnie – zaznacza.

Na terenie GCZO znajdą się budynki oraz specjalne boksy na poszczególne rodzaje odpadów. Wszystkie będą wyposażone w szczelnie zamykane pojemniki. GCZO zostaną specjalnie oświetlone i ogrodzone za pomocą „zielonych ekranów”, a także wyposażone w niezbędny sprzęt gaśniczy na wypadek pożaru.

Funkcjonowanie obiektów poddane będzie przepisom dotyczącym bezpieczeństwa i ochrony środowiska, zawartym m.in. w ustawie o odpadach oraz o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Tymczasem zaś, już 28 sierpnia przy okazji imprezy na Zakończenie Lata i dąbrowskich Dożynek, zostanie przeprowadzona akcja promująca selektywną zbiórkę odpadów niebezpiecznych.

Podczas niej każda osoba, która dostarczy do punktu na placu przy Zespole Szkół Technicznych (ul. Królowej Jadwigi 12) przeterminowane leki i zużyte baterie, otrzyma w zamian sadzonki krzewów i drzewek. W zamian za przyniesione 10 sztuk zużytych baterii lub 10 sztuk przeterminowanych leków (blaszek, buteleczek) wydawana będzie 1 sztuka sadzonki.

Ponadto będzie to okazja do przekazania innych odpadów niebezpiecznych np. termometrów, opakowań po środkach dezynfekujących, środkach ochrony roślin oraz farbach i lakierach.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.