PARTNER PORTALU
 • BGK

Wymiana sieci ciepłowniczej na Śląsku i w Zagłębiu

 • PAP/em    29 lipca 2015 - 12:32
Wymiana sieci ciepłowniczej na Śląsku i w Zagłębiu
Koordynatorem tego unijnego projektu ma być Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach (fot. flickr/Cross Duck)

Spółka Tauron Ciepło rozszerzyła dotychczasowy warty ponad 103 mln zł projekt modernizacji sieci ciepłowniczych w Zagłębiu. Mieszkańcy, jak i sama firma, powinno odczuć oszczędności już w tym sezonie grzewczym.
Poinformował o tym w środę (29 lipca) w Dąbrowie Górniczej prezes Tauronu Ciepło Henryk Borczyk. Projekt i jego rozszerzenie obejmują głównie wymianę starych, zniszczonych sieci przesyłowych w miastach Zagłębia: Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Będzinie i Czeladzi. Inwestycja niesie oszczędności firmie i mieszkańcom - przez zmniejszenie strat przesyłanego ciepła.

Pierwotny projekt Tauronu Ciepło został zrealizowany w latach 2013-2014 i był podzielony na kilkanaście różnych zadań. Objął wymianę ponad 23,5 km podziemnej sieci ciepłowniczej, kolejne 7,5 km sieci naziemnej oraz ponad 150 węzłów cieplnych, czyli miejsc, w których do sieci ciepłowniczej podłączane są np. poszczególne budynki.

Mieszkańcy sporo zaoszczędzą

W efekcie kilkanaście tysięcy mieszkańców miast Zagłębia już teraz płaci mniejsze rachunki za ciepło. Według wcześniejszych wyliczeń firmy, w przypadku ogrzewania to przeciętnie kwota ok. 150 zł niższa w skali roku niż dotąd. Jeżeli mieszkańcy korzystają także z ciepłej wody, oszczędność może wzrosnąć do ok. 235 zł. Wynika to z automatycznego przekwalifikowywania odbiorców z dotychczasowych taryf C i D (uzależnionych m.in. od sprawności sieci i kosztów dostawcy) na taryfę B. Mieszkańcy płacą mniej proporcjonalnie do ilości zużywanego ciepła.

Jak wyjaśnił w środę Borczyk, ponieważ w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zostały środki z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013 (którymi współfinansowany był też pierwotny, zasadniczy projekt), spółka zaproponowała rozszerzenie dotychczasowego przedsięwzięcia. Prace już ruszyły (na terenie tych samych miast, co dotąd); powinny zakończyć się do końca września.

Pierwotną wartość unijnego projektu, który otrzymał 41,8 mln zł unijnego dofinansowania ze środków programu Infrastruktura i Środowisko, oszacowano na 118,9 mln zł. W realizacji udało się zaoszczędzić ponad 15 mln zł. Ostateczny koszt wyniósł zatem 103,5 mln zł. Rozszerzenie projektu jest warte ok. 36 mln zł, z czego środki programu Infrastruktura i Środowisko to ok. 26 mln zł.

Tauron Ciepło inwestuje na Śląsku

To nie jedyne podobne inwestycje Tauronu Ciepło. Według wcześniejszych danych spółka inwestuje też m.in. w sieci ciepłownicze Chorzowa, Siemianowic Śląskich i Katowic (kwota rzędu 100 mln zł w perspektywie lat 2015-16), i przygotowuje się do wstępnie określonego na 3 mld zł "Programu kompleksowej likwidacji niskiej emisji na terenie konurbacji śląsko-dąbrowskiej". "To pieniądze absolutnie wyjątkowe i historyczne, bo takich Śląsk i Zagłębie nigdy nie miały" - podkreślił w środę Borczyk.

Program ma obejmować m.in.: dofinansowania do wymiany źródeł ciepła na nieemisyjne, przedsięwzięcia związane z poprawą efektywności energetycznej, ograniczanie ilości zużywanego paliwa, termomodernizację obiektów, przyłączenia budynków do sieci cieplnej czy wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii.

Koordynatorem tego unijnego projektu ma być Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Przedsięwzięcie ma objąć miasta: Chorzów, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Katowice, Sosnowiec, Będzin, Czeladź, Dąbrowa Górnicza i Mysłowice. Tauron Ciepło ma być jednym z partnerów programu.

Zbadają serca w podziękowaniu za cierpliwość

W środę przedstawiciele Tauronu Ciepło zainaugurowali w jednym ze szpitali w Dąbrowie Górniczej akcję sponsorowanych przez spółkę specjalistycznych badań serca dla 400 osób. Jak mówił Borczyk, ma to być forma podziękowania za cierpliwość mieszkańców podczas modernizacji sieci na terenie Zagłębia - związaną np. z okresowym wstrzymywaniem dostaw ciepła czy hałasem.

"Dokonaliśmy inwestycji, która w znakomity sposób wpływa na układ ciepłowniczy miast - podobny do układu krwionośnego człowieka" - mówił prezes Tauronu Ciepło. "Mamy tu okazję połączyć chemodynamikę z hemodynamiką. Chemodynamika to właśnie produkcja ciepła i jego wymiana. Hemodynamika to krążenie krwi i również wymiana ciepła dostarczanego do całego organizmu" - dodał prezes Grupy American Heart of Poland prof. Paweł Buszman.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.