PARTNER PORTALU
  • BGK

Wynajęcie biura kosztuje. Ile? Zależy gdzie

  • PAP    1 marca 2012 - 15:05
Wynajęcie biura kosztuje. Ile? Zależy gdzie

Najwięcej za wynajem biura trzeba zapłacić w Warszawie - czynsze dochodzą do 27 euro za metr kwadratowy miesięcznie. W pozostałych dużych miastach jest taniej. W Katowicach wynajem biura kosztuje 11-13 euro za m kw. miesięcznie - podają firmy doradcze.
Z najnowszego raportu firmy doradczej CBRE wynika, że czynsze za biura kształtują się na poziomie 11-16 euro za metr kwadratowy miesięcznie za najlepsze, nowoczesne powierzchnie biurowe w miastach regionalnych oraz w lokalizacjach poza centrum Warszawy. Najwyższe czynsze są w centrum stolicy i sięgają nawet 25-27 euro za m kw. miesięcznie.

Czytaj też: Warszawa stoi biurowcami mocno w Europie

"Ogólnie czynsze ustabilizowały się z możliwością wzrostu w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach w ciągu 2012 roku" - powiedziała dyrektor Działu Doradztwa i Badań Rynku w CBRE Joanna Mroczek.

We Wrocławiu przeciętne czynsze wynoszą 14-16 euro za m kw. miesięcznie, w Krakowie - 13-15, w Trójmieście i Poznaniu 13-14 euro, w Szczecinie 11-14 euro, w Łodzi 11-12 euro, a w Lublinie 10-12 euro m kw. miesięcznie.

Według firmy doradczej Jones Lang LaSalle w 2011 r. czynsze w najlepszych lokalizacjach w Warszawie powróciły na ścieżkę wzrostu, wahają się one obecnie w granicach 22-25 euro za m kw. miesięcznie w centrum miasta, (przy czym w niektórych biurowcach czynsze wywoławcze są jeszcze wyższe) oraz ok. 15 euro za m kw. poza centrum stolicy. Stawki czynszowe w najlepszych obiektach biurowych w miastach regionalnych kształtują się według tej firmy obecnie od 11 euro za m kw. w Łodzi do 16 euro za m kw. w Poznaniu.

Zdaniem analityków podczas ostatnich dwóch lat wielkość wynajmu powierzchni biurowej wróciła do dobrych wyników odnotowywanych przed kryzysem. W 2011 r. wynajęto rekordowo wielką powierzchnię biurową we wszystkich miastach w Polsce - wyniosła ona ogółem 900 tys. m kw.

"Biorąc pod uwagę ilość zapytań zarówno od nowych, jak i już istniejących firm, przewidujemy, że popyt na powierzchnię biurową pozostanie nadal na wysokim poziomie w Warszawie i w całej Polsce" - powiedział dyrektor działu powierzchni biurowych w CBRE Łukasz Kałędkiewicz.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.