PARTNER PORTALU
  • BGK

Wynalazek Chińczyków pokona autobusy, kolej i tramwaje?

  • MN    8 czerwca 2017 - 13:41
Wynalazek Chińczyków pokona autobusy, kolej i tramwaje?
Pojazd łączy elementy autobusu, pociągu i tramwaju. (fot. youtube.com/CGTN)

W przyszłych roku na ulice chińskiego miasta Zhuzhou wyjedzie samojezdna kolejka, która może zrewolucjonizować rynek transportu publicznego.
• Chińczycy wymyślili alternatywę transportową dla miast, których nie stać na własną kolej miejską albo siatkę tramwajów.

• Zaprojektowali samojezdną hybrydę autobusu, pociągu i tramwaju, która jest zasilana elektrycznie.

• Pojazd ma kosztować tyle co autobus, ale ma być w stanie pomieścić znacznie większą liczbę osób.

Google, Tesla, Uber - to niektóre z firm opracowujących samochody, które nie potrzebują kierowcy do prowadzenia.

Ale pewna chińska firma poszła o krok dalej i wymyśliła, że nie wystarczy wyprodukować samojezdnej wersji pojazdu, który już istnieje. Firma CRRC wymyśliła zupełnie nowy typ pojazdu a następnie uczyniła go zdalnie sterowanym.

Wynalazek nie ma jeszcze swojej nazwy. Jest to swoiste skrzyżowanie autobusu, pociągu i tramwaju. Działa na drogach jak autobus, ale tylko na wyznaczonych ścieżkach, tak jak tramwaj. Jest modułowy jak pociąg, a wagony można dodawać lub usuwać, aby pomieścić różne liczby osób. Każdy wagon może pomieścić około 100 pasażerów.

Czytaj też: Samolot Zielona Góra - Warszawa: Władze regionu proponują alternatywę dla pociągu

I oczywiście wszystko może działać bez kierowcy, choć przynajmniej na razie pojazd jest wyposażony w sterownik bezpieczeństwa. Jaka jest zasada jego działania? Pociągo-autobus podąża szlakiem białych linii wymalowanych na ulicy i zawiera zestaw czujników, aby uniknąć przeszkód.

Pojazd jest również całkowicie elektryczny i może przejechać 15 mil na 10-minutowym ładowaniu.

Celem projektu jest stworzenie niedrogiego masowego środka transportu dla miast, które nie mają wystarczającej ilości pieniędzy na budowę kolei podziemnych lub tramwajowych.

Opracowany przez Chińczyków pojazd ma kosztować tyle samo co autobus, ale w przeciwieństwie do niego, potrafi pomieścić znacznie więcej pasażerów.

Pierwsza linia dla nowego środka transportu jest obecnie budowana w mieście Zhuzhou i ma zacząć funkcjonować w okolicach 2018 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.