PARTNER PORTALU
 • BGK

Wypowiedz umowę z odbiorcami śmieci, by uniknąć podwójnej zapłaty

 • PAP    19 marca 2013 - 15:23
Wypowiedz umowę z odbiorcami śmieci, by uniknąć podwójnej zapłaty

Wiceprezydent Łodzi Radosław Stępień zaapelował we wtorek do mieszkańców miasta, by przejrzeli swoje umowy z odbiorcami śmieci i w odpowiednim momencie je wypowiedzieli. Dzięki temu nie będą płacić dwa razy za wywóz odpadów.
Wiceprezydent mówił to na spotkaniu z mediami. Przypomniał, że od 1 lipca tego roku odbiorem odpadów komunalnych oraz ich zagospodarowaniem zajmie się miasto. To oznacza koniec indywidualnych umów na odbiór śmieci, które mają teraz spółdzielnie, wspólnoty, właściciele domów i firmy.

Czytaj też: Przy umowach na śmieci pilnuj kalendarza

Stępień zwrócił uwagę, że umowy na odbiór śmieci nie wygasają automatycznie. Z reguły okres wypowiedzenia trwa trzy miesiące. Dlatego - według niego - najbezpieczniej jest wypowiedzieć je tak, by 30 czerwca był ostatnim dniem ich obowiązywania, czyli trzeba to zrobić do końca marca.

"Jeśli tego nie zrobimy, grozi ryzyko podwójnego płacenia" - dodał i zaapelował do mieszkańców, by przejrzeli swoje umowy.

Wiceprezydent przypomniał, że rozwiązanie umowy z dotychczasowym odbiorcą odpadów nastąpi tylko na wyraźny, pisemny wniosek właściciela. Właściciele nieruchomości, w tym domków jednorodzinnych i segmentów, powinni pobrać i wypełnić nowe deklaracje do 15 maja. Przedsiębiorcy także powinni wypowiedzieć dotychczasową umowę oraz wypełnić i odesłać nowe deklaracje, które dostępne będą na początku kwietnia.

"Łódź jest przygotowana do zmian, które czekają nas 1 lipca. Jestem przekonany, że nowy system w naszym mieście zadziała" - mówił.

Od 1 lipca stawki za odbiór śmieci wyniosą w Łodzi: 12,69 zł od osoby za odpady posegregowane i 16,50 zł od osoby za odpady nieposegregowane.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (11)

 • 777, 2013-03-21 21:09:17

  Już widzę miasto 400 tysięczne z 100 000 umów i wszyscy wysyłają wypowiedzenia.... a gdzie ekologia?????????????
 • dyktatura ciemniactwa , 2013-03-21 17:20:58

  znawiec - ale problem polega na tym, że to ministerstwo środowiska nawołuje do wypowiadania umów bo inaczej to e-sądy puszczą nas z torbami... Można oczywiście nie posłuchać - ale swoje pouczenia kieruj do tej centrali która szczególnie powinna znać przepisy...
 • znawiec, 2013-03-21 08:01:49

  @ Poznańczyk - ale prawie tak jest, tylko samorządowcy nie potrafią czytać, nie rozumieją prawa - a się wypowiadają. Jesli umowa jest zawarta tylko na odbior smieci, tojej wypowiadac nie trzeba - wynika to z kilku przepisów, w trym z Kodeksu Cywilnego. Prawo to zbiór przepisów, a nie tylko ustawa o... utrzymaniu czystosci i porzadku w gminach. Inaczej jest jeśli umowa dotyczy także dzierżawy pojemników i innych usług - wtedy trzeba wypowiedzieć, gdyż częśc umowy związana z usługą wywozu odpadów wygasnie, ale nie wygasnie np. dzierżawa pojemników i za tą dzierżawe pojemników trzeba będzie zapłacić.  rozwiń