PARTNER PORTALU
 • BGK

Wypowiedzieli rządowi antyatomową wojnę

 • AT    11 marca 2013 - 17:29
Wypowiedzieli rządowi antyatomową wojnę

Partia Zielonych wypowiada rządowi antyatomową wojnę w drugą rocznicę katastrofy w Fukushimie.
2 lata temu, 11 marca 2011 roku w elektrowni jądrowej Fukushima I w wyniku tsunami spowodowanego przez trzęsienie ziemi, w Japonii nastąpiła katastrofa jądrowa o najwyższym, 7. stopniu w międzynarodowej skali zdarzeń jądrowych INES. Wydarzenie to doprowadziło m.in. do czasowego zamknięcia wszystkich elektrowni jądrowych w Japonii, ostatecznego wycofania się Niemiec z wykorzystywania energii atomowej oraz zmieniło nastawienie społeczności międzynarodowej do kwestii dalszego rozwoju energetyki jądrowej.

Jak informują Zieloni mimo to rząd PO-PSL nadal podtrzymuje deklaracje o realizacji programu jądrowego w Polsce, choć w niedawnej wypowiedzi Minister Skarbu stwierdził, że atomowi inwestorzy nie mogą liczyć na wsparcie rządu. Zieloni w przyjętej w 2011 roku uchwale wskazali, że celem politycznym partii jest zatrzymanie szkodliwego dla gospodarki i społeczeństwa programu jądrowego koalicji Platformy i ludowców.

Czytaj też: Lista pytań Zielonych o atom

- Rząd Donalda Tuska nadal topi każdego roku dziesiątki milionów złotych z kieszeni podatników na kampanię propagandową i utrzymywanie urzędników, w tym sekretarza stanu, zajmujących się programem energetyki jądrowej. Finansowane z naszych pieniędzy stronnicze proatomowe spoty telewizyjne i autobus, strona internetowa www.poznajatom.pl to niektóre elementy rządowej kampanii forsowania drogiego atomu - informuje Dariusz Szwed, członek Rady Krajowej partii Zielonych, współzałożyciel Zielonego Instytutu.

Czytaj też: Atom i łupki jak Rospuda

Jednocześnie - dodaje Szwed - rząd od lat blokuje przyjęcie ustawy o odnawialnych źródłach energii i w sposób dalece niewystarczający wspiera działania na rzecz podnoszenia efektywności energetycznej najskuteczniej rozwiązującej społeczny problem olbrzymiego ubóstwa energetycznego, które obejmuje 20-30% rodzin w Polsce.

- Biorąc pod uwagę intensywny lobbing międzynarodowego przemysłu jądrowego, który traci rynki zbytu w krajach rozwiniętych, nadal niedostateczną wiedzę społeczeństwa na temat dostępnych alternatyw dla budowy elektrowni jądrowej w Polsce, Zielony Instytut oraz partia Zielonych rozpoczynają społeczną kampanię informacyjno-edukacyjną „Poznaj atom", która do intensywnej komunikacji społecznej będzie wykorzystywała stronę internetową www.poznajatom.org - wyjaśnia Dariusz Szwed.

Jak dodaje celem kampanii będzie przedstawianie społeczeństwu pełnych informacji nt. sytuacji przemysłu jądrowego w Europie i na świecie, rzeczywistych kosztów energii z atomu oraz dynamicznie rozwijających się alternatyw: technologii oszczędzania energii, zwiększania efektywności energetycznej oraz wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych.

- Kampania ma także na celu zbudowanie politycznej antyatomowej większości w parlamencie. Już obecnie przeciwko atomowi występują kluby Ruchu Palikota, SLD i Solidarnej Polski oraz posłowie PiS i PO. Wypowiadamy wojnę atomowym pomysłom rządu - tłumaczy Szwed.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (8)

 • rrr, 2013-03-13 10:02:51

  tak ale skąd wziąść surowce promieniotwórcze do obsługi tych elektrowni ze starej Kopalni w KOWARACH ? , Nie mamy tak jak francja niewolniczych Kolonii. gdzie jest surowiec do atomowek CHOCIAZ KOLONIE tez sie mogą zbuntowac ,tak jak MALI I NIGER , juz tam wysłliśmy swoich ,,doradców '''aby szkolic w...ojsko rzadowe . ktore próbuje odebrac krwawo ziemie ludnosci tubylczej po rebelii tuareskiej ..ciekawe ,kto wygra budowe atomówki w polsce francuzi czy amerykanie japonczycy raczej po ostatnich wydarzeniach maja male szanse tak jak ruscy .  rozwiń
 • Feldfebel Krauze, 2013-03-12 17:04:11

  Zielonych do sieczkarni!!!
 • a, 2013-03-12 09:30:26

  typowy przyklad ekoterroryzmu. Jak rząd na likwidować ubóstwo energetyczne bez posiadania energii. A gdyby facet mial nieco oelju w glowie, to na Rospude by sie nie powoływal, bo dolina Rospudy ginie w nastepstwie "sukcesu zielonych", Takich ludzi gnac od mediów!