PARTNER PORTALU
  • BGK

Wypożyczalnia rowerów w Konstancinie

  • www.Konstancin24.eu    3 stycznia 2013 - 09:12
Wypożyczalnia rowerów w Konstancinie

W kwietniu 2013 r. w Konstancinie-Jeziornie mają zostać otwarte bezobsługowe wypożyczalnie rowerów miejskich Veturilo.
Samorząd przeznaczy 150 tys. złotych na rozszerzenie warszawskiego systemu wypożyczalni jednośladów, który działa w ramach Zarządu Transportu Miejskiego. Jeśli władze gminy dojdą do porozumienia z ZTM, w naszym mieście powstanie pięć punktów z rowerami.

Veturilo Warszawski Rower Publiczny to system bezobsługowych wypożyczalni rowerów miejskich, działający w ramach ZTM w Warszawie od sierpnia 2012 roku. Nazwa Veturilo w języku esperanto oznacza pojazd i została wybrana w internetowym plebiscycie. System obecnie składa się 58 stacji, w których można wypożyczyć rowery.

Są zlokalizowane w Śródmieściu, na Bielanach, na Ursynowie oraz w dzielnicy Wilanów (dwie stacje), która sąsiaduje z Konstancinem-Jeziorną. Wypożyczalnie Veturilo przypadły do gustu warszawiakom - mają 47,5 tysiąca użytkowników, a rowery wypożyczono już ponad 283 tysiące razy. Dlatego już wiosną sieć wypożyczalni zostanie rozbudowana. Stacje pojawią się m.in. na Pradze, Ochocie, na Mokotowie, na Woli i... w Konstancinie-Jeziornie.

To kolejna inicjatywa młodych ludzi, którzy zainteresowali burmistrza i radnych rowerami Veturilo. Tomasza Nowickiego, inicjatora powołania Młodzieżowej Rady Miejskiej i budowy skateparku tym razem wsparł Krzysztof Bajkowski, pasjonat rowerów. Samorządowcom spodobał się pomysł i zdecydowali, by w budżecie na 2013 rok została zarezerwowana suma 150 tys. złotych (ok. 300 złotych za rower), która wystarczy na sfinansowanie przedsięwzięcia.

Burmistrz Kazimierz Jańczuk został upoważniony przez radnych, by rozpocząć rozmowy z operatorem systemu firmą Nextbike i Zarządem Transportu Miejskiego, któremu podlegają wypożyczalnie. Nie ma żadnych przeciwwskazań, by Veturilo działało w miastach sąsiadujących ze stolicą. Jedynym warunkiem jest liczba punktów - musi ich być co najmniej pięć.

Jeśli wszystko poszłoby zgodnie z planem, wypożyczalnie Veturilo mogłyby zacząć funkcjonować na terenie Konstancina-Jeziorny już w kwietniu 2013 roku. Przy lokalizacji stacji zostaną uwzględnione opinie mieszkańców, którzy będą korzystali z rowerów. Jednak już teraz pewnymi punktami są okolice Parku Zdrojowego, Starej Papierni oraz Klarysew, gdzie kończy się podmiejska strefa autobusów ZTM.

System jest prosty w obsłudze i niezbyt drogi. Przed wypożyczeniem roweru należy zarejestrować się na stronie internetowej i uiścić jednorazową opłatę w wysokości 10 złotych. Potem można już korzystać z rowerów we wszystkich punktach sieci, wpisując kod z SMS-a. Pierwsze 20 minut korzystania z roweru jest bezpłatne. Za godzinę trzeba zapłacić symboliczną złotówkę, a za drugą - 3 złote.

Wypożyczenie roweru na ponad 12 godzin kosztuje 200 złotych, a kara za kradzież lub zniszczenie roweru wynosi aż 2 tys. złotych. Oczywiście rower można odstawić w każdym z punktów systemu, niezależnie od tego gdzie rozpoczęła się wycieczka.

Wypożyczalnie Veturilo mogą przyciągnąć do uzdrowiska rowerzystów ze stolicy, a także zachęcić do tej formy rekreacji mieszkańców naszej gminy. Być może w ślad za otwarciem Veturilo pójdzie również budowa kolejnych ścieżek rowerowych, których brakuje w naszej gminie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.