PARTNER PORTALU
  • BGK

Wypożyczalnie rowerów, Lublin: przybędzie miejskich rowerów

  • pap/pt    4 września 2015 - 11:22
Wypożyczalnie rowerów, Lublin: przybędzie miejskich rowerów
Rower miejski szybko przyjął się w Lublinie

Pięć kolejnych stacji z 50 rowerami, włączonymi do lubelskiego systemu wypożyczania, zbudowanych zostanie w odległym o kilkanaście kilometrów Świdniku. Łącznie do dyspozycji mieszkańców będzie 88 stacji z 880 rowerami.
System miejskich rowerów w Lublinie będzie dwukrotnie powiększony i uzupełniony o rowerki dla dzieci. Powstaną 42 nowe samoobsługowe stacje z 420 jednośladami.

Pięć kolejnych stacji z 50 rowerami, włączonymi do lubelskiego systemu wypożyczania, zbudowanych zostanie w odległym o kilkanaście kilometrów Świdniku. Łącznie do dyspozycji mieszkańców będzie 88 stacji z 880 rowerami.

Przetarg na rozbudowę systemu będzie ogłoszony w najbliższym czasie. Radni miejscy Lublina przeznaczyli na ten cel 5,5 mln zł, natomiast koszty stacji w Świdniku pokryje tamtejszy samorząd. Nowe stacje mają być gotowe przed przyszłorocznym sezonem, czyli do końca marca 2016 r. - poinformował asystent prezydenta Lublina ds. polityki rowerowej, Aleksander Wiącek.

500 tysięcy wypożyczeń

Miejskie wypożyczalnie rowerów, uruchomione w Lublinie jesienią ubiegłego roku, spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem. W niespełna 350-tysięcznym mieście w systemie wypożyczalni zarejestrowało się prawie 40 tys. osób. W tegorocznym sezonie, rozpoczętym 21 marca, liczba wypożyczeń rowerów sięgnęła blisko pół miliona. Najwięcej odnotowano ich w maju - ponad 80 tys.

Tegoroczny sezon rowerowy potrwać ma w Lublinie do końca października, a jeśli pogoda będzie sprzyjała, zostanie przedłużony. W ubiegłym roku z miejskich rowerów można było korzystać do końca listopada.

Najwięcej nowych wypożyczalni powstanie w śródmieściu; przybędzie ich też w dzielnicach, m.in. na Czubach, Czechowie i w okolicach wyższych uczelni. Dwie stacje z małymi rowerkami dla dzieci staną przy Alejach Racławickich i Alei Długosza, w pobliżu Ogrodu Saskiego, popularnego miejsca wypoczynku.

Nie brakuje chętnych na rowery

Zdaniem Wiącka wypożyczalni rowerów mogłoby być jeszcze więcej. "Przydałoby się jeszcze 10, a może i 20 kolejnych stacji, ale na razie nie ma pieniędzy. Podczas konsultacji dotyczących lokalizacji nowych wypożyczalni mieszkańcy wskazywali na kilkaset miejsc, widać, że w Lublinie ruch rowerowy będzie wzrastał" - powiedział Więcek.

Plany rozbudowy wypożyczalni rowerowych zakładały, że nastąpi ona jeszcze w tym roku. Latem władze miejskie ogłosiły już przetarg na budowę 20 stacji z 200 rowerami, ale został on unieważniony, ponieważ jedyna firma, która się zgłosiła zażądała o milion zł więcej, niż przygotowano. Prezydent Lublina unieważnił przetarg i odłożył inwestycję, zapowiadając jednocześnie, że będzie większa

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.