PARTNER PORTALU
  • BGK

Wypożyczalnie rowerów, Lublin: przybędzie miejskich rowerów

  • pap/pt    1 grudnia 2015 - 14:47
Wypożyczalnie rowerów, Lublin: przybędzie miejskich rowerów

Rower stał się modny - fot.rowermiejski.pl

Dużą popularnością cieszyły się w tym sezonie w Lublinie rowery miejskie, wypożyczano je ponad 430 tys. razy. W przyszłym roku system będzie powiększony dwukrotnie, obejmie pobliski Świdnik, będzie liczył blisko 900 jednośladów.
1 grudnia zakończył się drugi sezon funkcjonowania rowerów miejskich w Lublinie. W ocenie władz miejskich spotkały się one z bardzo dużym zainteresowaniem i przyczyniają się do zmiany nawyków komunikacyjnych.

"Popularność rowerów miejskich okazała się większą, niż oczekiwaliśmy, stąd decyzja o rozbudowie systemu. Pierwsze pomiary, przeprowadzone w tym roku, wskazują, że ruch rowerowy w mieście jest spory. Na popularnej trasie rekreacyjnej, na moście przy ul. Zamojskiej, wynosił w lecie ponad 300 rowerzystów na godzinę. Będziemy pomiary kontynuować, ale i bez nich widać, że na ulicach przybywa rowerzystów" - powiedział asystent prezydenta Lublina ds. polityki rowerowej, Aleksander Wiącek.

"Rower staje się modny, nawet oficjalne delegacje, które przyjeżdżają do Lublina sadzamy na rowery i z tej perspektywy pokazujemy im miasto. Tak było niedawno z delegacją z Łodzi, wszyscy byli bardzo zadowoleni" - dodał Wiącek.

W niespełna 350-tysięcznym Lublinie do grona użytkowników systemu roweru miejskiego zapisało się już ponad 41 tys. osób. W tym sezonie przybyło przeszło 19 tys. użytkowników.

Prawie 450 tys.wypożyczeń

Od 21 marca do 30 listopada tego roku rowery były wypożyczane ponad 436 tys. razy. Dzienny rekord wypożyczeń padł 27 kwietnia; z rowerów miejskich skorzystano 4.587 razy - poinformował operator systemu, firma Nextbike.

System ruszył jesienią ubiegłego roku, liczył 40 samoobsługowych stacji, po 10 rowerów. Duże zainteresowanie sprawiło, że w tym roku przybyły trzy stacje, sfinansowane przez sponsorów, obok dużych galerii handlowych.

Władze miejskie zdecydowały o dwukrotnym powiększeniu systemu. Od kwietnia przyszłego roku uruchomionych ma być kolejne 42 stacje w Lublinie, wyposażone w 420 rowerów.

Nowe wypożyczalnie staną głównie w Śródmieściu, przybędzie ich też w dużych dzielnicach mieszkaniowych, m.in. na Czubach, Czechowie oraz w okolicach wyższych uczelni. Nowością będą dwie stacje z małymi rowerkami dla dzieci, staną one przy Alejach Racławickich i Alei Długosza, w pobliżu Ogrodu Saskiego, popularnego miejsca wypoczynku.

Pięć kolejnych stacji uruchomionych zostanie o oddalonym o kilkanaście kilometrów Świdniku. Dwie z nich będą liczyły po 10 rowerów, a trzy - po 7. W sumie do dyspozycji mieszkańców będzie 891 rowerów w 90 stacjach. Rozbudowę systemu przeprowadzi firma Nextbike, samorządy zapłacą za to prawie 6,9 mln zł.

Rozbudowa sieci wypożyczalni rowerów

Władze miejskie nie wykluczają w przyszłości dalszej rozbudowy systemu wypożyczalni rowerowych. "Mieszkańcy zgłaszają takie potrzeby. Zobaczymy, jakie będzie wykorzystanie powiększonego systemu, w przyszłym roku, od tego będą zależały dalsze decyzje. Być może wcześniej pojawią się nowe stacje sponsorskie" - dodał Wiącek.

Plany rozbudowy wypożyczalni rowerowych zakładały, że nastąpi ona jeszcze w tym roku. Latem władze miejskie ogłosiły już przetarg na budowę 20 stacji z 200 rowerami, ale został on unieważniony, ponieważ jedyna firma, która się zgłosiła, zażądała o milion zł więcej, niż przygotowano. Prezydent Lublina unieważnił przetarg i odłożył inwestycję, zapowiadając jednocześnie, że będzie większa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.