PARTNER PORTALU
  • BGK

Wypożyczalnie rowerów miejskich w rozkwicie

  • em    9 lipca 2015 - 17:12
Wypożyczalnie rowerów miejskich w rozkwicie

Popularność systemów jest dostrzegana przez samorządy, które coraz częściej podejmują decyzje o budowach i modernizacjach wypożyczalni (fot. mat. prasowe)

Nastała moda na rowery miejskie. Wypożyczalnie notują ponad 50% więcej wypożyczeń niż przed rokiem, 24% więcej rowerzystów, 2 miliony wynajmów.
Użytkownicy doceniają walory rowerów, co jasno pokazują statystyki operatora systemów rowerowych w jedenastu polskich miastach (m.in. Warszawie, Poznaniu, Lublinie czy Wrocławiu), firmy Nextbike Polska. Tylko w tym roku (od 1 marca, gdy rozpoczynał się sezon w pierwszych systemach) rowery wypożyczano już 2 062 297 razy. Rekordowy, dwumilionowy wynajem miał miejsce we wtorek (7 lipca) w Warszawie. Wypożyczenie nastąpiło na stacji „Plac Konstytucji”, a zwrot w lokalizacji „ul. Floriańska - rejon Bazyliki Św. Floriana”.

Popularność rowerów rośnie z roku na rok

Rosnąca popularność rowerów publicznych widoczna jest choćby na przykładzie porównania skali wypożyczeń w bieżącym i ubiegłym roku. Obecnie po pierwszym tygodniu lipca, liczba wynajmów przekroczyła 2 060 000. W analogicznym okresie ubiegłego sezonu było to 1 352 810. Oznacza to wzrost liczby wypożyczeń na poziomie ok. 52%.

W sumie, odkąd rowery publiczne pojawiły się w Polsce (w 2011 roku we Wrocławiu), były wypożyczane już 7 884 726 razy. Liczba zarejestrowanych użytkowników to 592 774 – od marca grono rowerzystów powiększyło się o 115 289, czyli ok. 24%.

Dzienny rekord wypożyczeń w tym roku w Polsce odnotowano 11 czerwca, kiedy użytkownicy sięgali po rowery 29 396 razy. Średni czas pojedynczego wypożyczenia w skali całego kraju to ok. 21,5 minuty. Najaktywniejszy rowerzysta ma w tym sezonie na koncie 736 wypożyczeń.

W rowerach miejskich jest potencjał

Popularność systemów jest dostrzegana przez samorządy, które coraz częściej podejmują decyzje o budowach i modernizacjach wypożyczalni. Przykładem może być Poznań – jeszcze w wakacje tamtejsza sieć przejdzie gruntowną rozbudowę (z 16 do 37 stacji) i modernizację (nowy system zabezpieczeń, ekrany dotykowe, płatność kartami przy terminalach), po której Poznański Rower Miejski stanie się najnowocześniejszą technologicznie inwestycją tego typu w Polsce.
Rowery pojawiają się też w całkowicie nowych miejscach – np. z początkiem lipca uruchomiony został Rower Gminny w gminie Juchnowiec Kościelny (2 stacje i 20 rowerów), a system jest całkowicie kompatybilny z białostockimi wypożyczalniami BiKeR.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Bydofan, 2015-08-04 21:13:46

    Na chwilę obecną najpopularniejszy jest Bydgoski Rower Aglomeracyjny.