Wyremontują linię kolejową Rybnik-Chałupki

Za dwa lata pociągi między Rybnikiem i Wodzisławiem Śląskim mają jeździć z prędkością do 80 km/h, zamiast 20-40 km/h, jak obecnie. Poprawa stanu linii na kolejnym odcinku - do granicy państwa w Chałupkach - umożliwi tam powrót pociągów pasażerskich.
Wyremontują linię kolejową Rybnik-Chałupki

Zarządca kolejowej infrastruktury, spółka PKP Polskie Linie Kolejowe prowadzi przetarg na zaprojektowanie i wykonanie prac mających poprawić stan techniczny linii kolejowych nr 140 i 158 na odcinku Rybnik-Chałupki.

Chodzi o ważne połączenie Katowic przez Rybnik i Wodzisław Śląski z granicą państwa w Chałupkach i dalej - z Bohuminem, Ostrawą i czeską siecią kolejową. Przed rokiem, wraz z przejęciem połączeń kolejowych w regionie przez Koleje Śląskie, zrezygnowano z uruchamiania pociągów osobowych między Wodzisławiem a Chałupkami. Powodem był katastrofalny stan infrastruktury skutkujący odpływem pasażerów z bardzo wolno jeżdżących pociągów.

We wrześniu ub. roku inwestycja, o którą od lat apelowały m.in. lokalne samorządy, zyskała unijne dofinansowanie. Projekt o wartości 140,4 mln zł (w tym 98 mln zł z UE) trafił wówczas na listę podstawową programu Infrastruktura i Środowisko. W kwietniu br. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach zdecydowała, że do rozpoczęcia robót nie jest konieczne opracowanie czasochłonnego raportu środowiskowego.

W maju o zbliżającej się rewitalizacji połączenia, które będzie m.in. pełniło funkcję trasy objazdowej dla międzynarodowej linii E65 Katowice-Zebrzydowice-Ostrawa, mówił wiceminister infrastruktury Andrzej Massel. Przetarg na zaprojektowanie i wykonanie remontu PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły w ub. tygodniu. Wykonawcy mogą składać oferty do 15 listopada.

Zgodnie z zamówieniem PKP PLK, poprawa sprawności funkcjonowania transportu kolejowego na tym odcinku ma nastąpić m.in. poprzez likwidację ograniczeń prędkości, wynikających ze złego stanu infrastruktury. Według informacji starostwa powiatowego w Wodzisławiu Śląskim, które - obok innych jednostek samorządu z regionu - od kilku lat lobbowało za rewitalizacją linii, prace obejmą remont lub wymianę torów i podtorza, sieci trakcyjnej, peronów, rowów i odwodnienia, sygnalizacji, obiektów inżynieryjnych i infrastruktury zabezpieczającej na całym odcinku.

Pierwotnie wraz z remontem linii kolejowej planowano budowę w pobliżu zlikwidowanego dworca autobusowego w Wodzisławiu nowego przystanku kolejowego "Wodzisław Śląski Centrum". Ostatecznie przyszłość tego przedsięwzięcia nie jest jasna - środki na opracowanie dokumentacji wodzisławscy radni przenieśli ostatnio na inne zadania.

Zgodnie z planami PKP PLK roboty budowlane mają ruszyć w 2014 r. Ruch kolejowy podczas remontu ma między Rybnikiem a Wodzisławiem odbywać się jednym torem, prace między Wodzisławiem i Chałupkami mają być prowadzone jednocześnie na obu torach. Inwestycja powinna zakończyć się do 31 października 2015 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE