PARTNER PORTALU
 • BGK

Wyrzucanie śmieci do lasu będzie nieopłacalne

 • newseria.pl    6 września 2012 - 08:33
Wyrzucanie śmieci do lasu będzie nieopłacalne

– Nawet jeżeli śmieci nie będzie, to i tak mieszkaniec będzie musiał zapłacić za cały pojemnik, jaki powinien zapełnić. Wtedy nie będzie mu się opłacało wywozić śmieci o lasu, bo tak czy inaczej będzie musiał za nie zapłacić – przekonuje Daria Kulczycka, ekspertka PKPP Lewiatan.
Do połowy przyszłego roku gminy muszą wdrożyć powszechny system wywozu odpadów komunalnych. To oznacza, że opłaty z tego tytułu będzie ponosić każdy z nas i, jak zapewnia resort środowiska, będzie to skutecznie egzekwowane.

Czytaj też: Musimy zadbać o śmieci po europejsku

– Gmina będzie miała wykaz wszystkich mieszkańców i każdy będzie musiał mieć podpisaną umowę na odbiór śmieci i to na taką ilość, którą średnio takie gospodarstwo domowe wytwarza – mówi Daria Kulczycka. – Nie będzie można powiedzieć, że wieloosobowa rodzina wytwarza minimalną ilość śmieci.

1 lipca 2013 roku mija okres przejściowy przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. To samorządy staną się wówczas właścicielami odpadów, odpowiedzialnymi za sprawy wywozu śmieci i wprowadzenia tzw. podatku śmieciowego.

– Co to oznacza dla mieszkańców? Powinno to oznaczać, że gminy będą czystsze, bo nie będzie odpadów w lasach, bo wszyscy będą musieli podpisać umowy na odbiór odpadów. Czy to oznacza, że mieszkańcy będą musieli płacić więcej? Jeśli ktoś wyrzucał śmieci do lasu lub miał umowę tylko na część odbioru, pewnie będzie płacił więcej. W przypadku tych, którzy płacili rzetelnie i mieli podpisaną umowę – trudno powiedzieć – podkreśla Daria Kulczycka.

Z szacunków Ministerstwa Środowiska wynika, że za śmieci nie płaci obecnie nawet 30 proc. społeczeństwa. Po włączeniu ich do powszechnego systemu obowiązkowych opłat, można oczekiwać, że ceny wywozu odpadów komunalnych będą spadać.

Zdaniem ekspertki PKPP Lewiatan, wszystko będzie jednak zależało od tego, jak poszczególne gminy ustalą system opłat. W Warszawie wysokość może być naliczana np. od powierzchni mieszkania albo od liczby mieszkańców w danym lokalu. W związku z tym opłata dla jednych może wzrosnąć, dla innych może spaść.

– Wydaje się, że wytwarzanie odpadów powinno być coraz droższe, bo to jest jeden z motywów, by ludzie starali się ograniczać ilość odpadów. Bardzo drogie będzie też przekazywanie odpadów na wysypiska. Jeżeli do tej pory można było bardzo tanio te odpady odebrać i wyrzucić na wysypisko, to teraz to będzie drogie, a czasem wręcz niemożliwe, bo Polska musi zmniejszyć liczbę wysypisk – dodaje Daria Kulczycka.×
KOMENTARZE (6)

 • ANGROŁOWY, 2012-09-18 14:33:31

  ZAISTE TO PRZEWSPANIAŁY I NIEBYWALE PIĘKNY WIDOK !!!
 • Anarchista, 2012-09-18 09:13:26

  Cała ta ustawa to wielka bzdura. Wystarczylo dać gminie narzedzi do egzekwowania umow na wywóz smieci...i system byłby szczelny.
 • Barbara, 2012-09-10 09:30:24

  Kazdy towar, który się sprzedaje trzeba zważyc lub zmierzyć, bo to jest najbardziej uczciwe. Jeżeli odbiorca smieci wystawia rachunek za wywóz smieci, to musi je najpierw zważyć, bo przecież każde gospoidarstwo produkuje inną ilość smieci. Oczywiste jest, że więcej osób produkuje więcej smieci. P...omysł liczenia odpadów od powierzchni nadaje się tylko do STRASBURGA!!!!!  rozwiń