PARTNER PORTALU
  • BGK

Wyrzucany plastik też ma swoją wartość

  • Patrycja Batóg    2 sierpnia 2011 - 16:41
Wyrzucany plastik też ma swoją wartość

Większość odpadów z tworzyw sztucznych trafia w naszym kraju na składowiska, gdzie w ogóle nie powinno ich być.
Poprzez selektywną zbiórkę odpadów, według danych GUS, z odpadów komunalnych odzyskuje się w Polsce jedynie 7 proc. odpadów z tworzyw sztucznych. Wstępne dane PlasticsEurope Polska za rok 2010 dotyczących gospodarki odpadami z tworzyw sztucznych są nieco bardziej optymistyczne, wynika z nich, że w Polsce około 20 proc. tych odpadów poddawanych jest recyklingowi.  Kolejne 8 proc. to ilość odpadów poddanych odzyskowi energii poprzez wykorzystanie we wtórnych paliwach stałych. Jednak ponad 70 proc. odpadów trafia na wysypisko.

- Te wartościowe surowce wtórne w ogóle nie powinny być unieszkodliwiane przez składowanie. Można je wykorzystać na wiele sposobów, nie tylko odzyskując sam materiał poprzez recykling, ale także ich wysoką wartość energetyczną w przemysłowych procesach odzysku energii. Odpady z tworzyw sztucznych mogą służyć w procesach przemysłowych jako substytut koksu i ropy naftowej, np. przy wytopie stali. Każdy plastikowy odpad ma wartość, jest cenny z ekologicznego oraz ekonomicznego punktu widzenia – tłumaczy dr inż. Anna Kozera-Szałkowska z Fundacji PlasticsEurope Polska, która po raz czwarty prowadzi akcję informacyjną na temat możliwości ponownego wykorzystania tworzyw sztucznych.

Czytaj też: Obowiązki gmin ws. śmieci krok po kroku

Tak duży udział składowanych na wysypisku, a przez to niewykorzystanych, wartościowych odpadów z tworzyw sztucznych, to jak podkreśla PlasticsEurope Polska zjawisko niepożądane. Tym bardziej, że w krajowych sektorach recyklingu oraz wytwarzania wtórnych paliw stałych występują duże niedobory odpadów z tworzyw sztucznych, pochodzących ze strumienia odpadów komunalnych.

Problemem krajów szybko rozwijających się jest wzrastająca ilość odpadów, a co za tym idzie problem ich zagospodarowania i składowania.

- W naszym kraju ciągle większość odpadów unieszkodliwiana jest poprzez składowanie. Ograniczenie składowania wartościowych surowców, jak odpady z tworzyw sztucznych to kierunek, od którego nie ma odwrotu. Mamy nadzieję, że ostatnie zmiany w prawie odpadowym pozwolą nadrobić zaległości w tej dziedzinie – wyjaśnia dr inż. Kazimierz Borkowski, dyrektor Fundacji PlasticsEurope Polska.

Jak podkreśla dyrektor fundacji, uregulowanie kwestii własności odpadów oceniane jest przez przez ekspertów jako decydująca zmiana w polskim prawodawstwie środowiskowym, która pomoże naprawić stan polskiej gospodarki odpadami.

- Odpady komunalne wytwarzane na danym terenie staną się własnością samorządu, co pozwoli gminom i regionom prowadzić racjonalną gospodarkę odpadami poprzez ekonomicznie uzasadniony odzysk zawartych w odpadach zasobów – dodaje Kazimierz Borkowski.

Czytaj też:Prezydent podpisał tzw. ustawę śmieciową

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.