PARTNER PORTALU
  • BGK

Wystartował Klaster Energii "Żywiecka Energia Przyszłości"

  • PAP/EM    1 marca 2017 - 15:51
Wystartował Klaster Energii "Żywiecka Energia Przyszłości"
Żywiec znajduje się na pierwszym miejscu listy najbardziej zanieczyszczonych miast UE, przygotowanej przez Światową Organizację Zdrowia (fot. zywiec.pl)

Klaster Energii "Żywiecka Energia Przyszłości", którego celem jest niezależność energetyczna Żywiecczyzny i ograniczenie niskiej emisji do poziomu bezpiecznego dla zdrowia, rozpoczął w środę (1 marca) działalność – powiedział jego szef, burmistrz Żywca Antoni Szlagor.
Zdaniem Szlagora osiągnięciu niezależności służyć ma m.in. optymalizacja zużycia i wykorzystania energii w regionie poprzez ograniczenie zakupu paliw oraz energii, a także rozwój jej odnawialnych źródeł. Aby zmniejszyć poziom niskiej emisji, Klaster chce wspierać stosowanie nowoczesnych technologii z wykorzystaniem surowców lokalnych, biomasy, w rozproszonych i "szytych na miarę" źródłach energii.

"Przy realizacji takich zadań najważniejsze są pieniądze. Słyszymy, że aby poprawić jakość powietrza, należy zmienić paliwo. Nikt nie wskazuje jednak alternatywy. W ramach Klastra chcemy stworzyć platformę zakupową i pośredniczyć przykładowo w zakupie węgla dobrej jakości, który byłby rozprowadzany wśród mieszkańców w cenach zbliżonych do gatunków szczególnie szkodliwych" - wyjaśnił Szlagor.

Klaster zamierza też uzyskać możliwość negocjowania tańszej taryfy grzewczej, która obowiązywałaby w nocy. "Chcemy negocjować ceny gazu lub oleju napędowego. Chcemy stworzyć instalacje, które przyniosą nowe możliwości, przykładowo odgazowanie odpadów. Nasze działania mają przynieść mieszkańcom Żywiecczyzny obniżenie cen energii i zanieczyszczenia powietrza" - podkreślił.

Czytaj też: Czy jest szansa na elektryczne autobusy w polskich miastach?

Szef Klastra dodał, że pieniądze na inwestycje chce pozyskiwać z różnych źródeł, m.in. z Unii Europejskiej, konkursów organizowanych przez ministerstwa, a także firm, które zainteresowane są udziałem w inicjatywnie.

Szlagor przypomniał, że Klaster zrzesza obecnie ponad 20 podmiotów. Są to m.in. samorządy gminne Żywiecczyzny oraz starostwo, Związek Międzygminny ds. Ekologii, ale również firmy z branż energetycznej i IT, m.in. Tauron Dystrybucja, Centrala Zaopatrzenia Hutnictwa, spółka i-Energia. "Nad przystąpieniem zastanawiają się potentaci - Grupa Żywiec i Żywiec Zdrój" - dodał.

Czytaj też: Ponad 4 mln osób w Polsce ma problem z dostępem do energii elektrycznej

Zdaniem Szlagora wszelkie działania w dziedzinie energetyki i poprawy jakości powietrza są długofalowe. "Nie można jednak czekać z ich zainicjowaniem, gdyż sytuacja z jakością powietrze jest dramatyczna. Będziemy starali się, aby sprawy potoczyły się jak najszybciej. Platforma zakupowa powinna zostać uruchomiona jeszcze w tym roku, a inne działania w przeciągu czterech, pięciu lat powinny zacząć przynosić pożądane efekty" - zaznaczył.

Żywiec znajduje się na pierwszym miejscu listy najbardziej zanieczyszczonych miast UE, przygotowanej przez Światową Organizację Zdrowia. Według informacji z maja ub.r. średni roczny poziom zanieczyszczenia tzw. pyłem zawieszonym PM2,5, który jest jednym ze składników zanieczyszczeń z niskiej emisji, przekracza w mieście 40 mikrogramów na metr sześc. W trójce europejskich miast, gdzie także przekroczona jest ta wartość, znajdują się jeszcze Pszczyna i bułgarski Dimitrowgrad.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • agh, 2017-03-02 09:57:04

    Powstał i działa Klaster Zielone Podhale przy współpracy z AGH Kraków