PARTNER PORTALU
  • BGK

Wysypisko śmieci w Białymstoku zamieni się w nowoczesną sortownię

  • PAP    2 października 2014 - 18:05
Wysypisko śmieci w Białymstoku zamieni się w nowoczesną sortownię

Komunalna spółka "Lech", która odpowiada za gospodarkę odpadami w Białymstoku, zbuduje nowoczesną sortownię na wysypisku śmieci w podbiałostockich Hryniewiczach - poinformował wiceprezes "Lecha" Adam Kamiński.
Szacunkowy koszt inwestycji to 80 mln zł brutto, z czego 34 mln zł ma stanowić dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Spółka będzie też mogła pozyskać 25 mln zł pożyczki na preferencyjnych warunkach z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, pozostałą kwotę ma dołożyć sama.

W przyszły piątek w Białymstoku będzie podpisana umowa w sprawie dotacji z NFOŚ.

Czytaj też:  Gospodarka odpadami: 23 stycznia 2015 to bardzo ważna data

Kamiński mówił w czwartek na konferencji prasowej, że z odpadów komunalnych w Białymstoku można by odzyskiwać materiały i surowce o wartości 7-8 mln zł rocznie. Sortownia, dzięki zastosowanym tam technologiom, ma dać takie możliwości. "To są potencjalne zyski, potencjalne przychody spółki Lech, które będą obniżały koszty systemu gospodarki odpadami w mieście" - mówił.

Czytaj też:  Nieuczciwe składowiska to poważny problem, narasta cwaniactwo

Termin oddania sortowni do użytku ma zbiec się w czasie z terminem uruchomienia spalarni odpadów w Białymstoku, która jest budowana i ma ruszyć w 2016 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.