PARTNER PORTALU
  • BGK

Wysypisko zostanie zrekultywowane

  • PAP    20 stycznia 2011 - 15:44
Wysypisko zostanie zrekultywowane

Nieczynne od trzech lat, składowisko śmieci w Lubaczowie (Podkarpackie) zostanie zrekultywowane dzięki unijnemu dofinansowaniu. Inwestycja ma kosztować prawie 6 mln zł; znaczna część pieniędzy będzie pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego.
Wysypisko ma powierzchnię ok. 6 hektarów i znajduje się tam kilkadziesiąt tysięcy ton śmieci - powiedziała kierownik referatu Gospodarki Przestrzennej, Ochrony Środowiska i Rozwoju w Urzędzie Miasta w Lubaczowie Lidia Nowicka.

"Wysypisko zostało zamknięte w 2008 r. ponieważ nie spełniało norm środowiskowych. W decyzji ówczesnego marszałka, było zapisane, że musimy zrekultywować teren. Miasto nie miało pieniędzy, aby zrobić to ze środków własnych, dopiero po otrzymaniu dofinansowania możemy przystąpić do rekultywacji" - dodała.

Teren wysypiska zostanie zabezpieczony, aby śmieci nie zagrażały środowisku. Obszar zostanie m.in. wyrównany, zasadzone zostaną na nim drzewa i krzewy oraz trawa. Wkrótce powinien zostać ogłoszony przetarg na wykonanie tych prac.

Władze Lubaczowa planują w najbliższym czasie wybudować obok zrekultywowanego wysypiska, sortownię śmieci. Jak zaznaczyła Nowicka, obecnie odpady wywożone są na składowisko do miejscowości Młyny k. Jarosławia.

"Gdyby były już posortowane znacznie zmniejszyłby się koszt transportu takich śmieci. Na razie trudno powiedzieć, kiedy sortownia mogłaby powstać, na razie skupiamy się na rekultywacji zamkniętego wysypiska" - zaznaczyła.

Całkowity koszt rekultywacji wyniesie prawie 6 mln zł, 83 proc. z tej sumy, czyli niespełna 5 mln zł to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego, a wkład własny miasta - ponad 900 tys. zł.

W ramach RPO Podkarpacie ma do wykorzystania (w latach 2007-2013) 1 mld 136 mln euro. Programem kieruje zarząd województwa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.