PARTNER PORTALU
  • BGK

Wyższa kaucja zwiększyła recykling butelek. Ale nadal jest problem

  • PAP/AT    3 listopada 2017 - 09:13
Wyższa kaucja zwiększyła recykling butelek. Ale nadal jest problem
Na polskim rynku 15 groszy ma moc zmieniania obyczajów konsumentów (fot.pixabay.com)

Wyższa kaucja sprawił, że zwiększyła się liczba zwracanych butelek. Jednak do kosza i tak trafia połowa z nich.
Na polskim rynku 15 groszy ma moc zmieniania obyczajów konsumentów - pisze "Rzeczpospolita". Jak podaje gazeta, Grupa Żywiec właśnie policzyła, że po podniesieniu w lutym kaucji za butelkę zwrotną po piwie z 35 do 50 groszy, do października zebrano 20 mln butelek więcej. Carlsberg i Kompania Piwowarska szybko poszły w ślady Żywca.

Carlsberg ocenia, że po Polsce krąży dziś 400 mln butelek zwrotnych, wartych 150 mln. Grupa Żywiec, że jest ich nawet 600 mln sztuk. Sprawne ściąganie ich z rynku to zysk dla dużych piwowarów - pisze "Rzeczpospolita".

Jak podkreśla "Rz", problem w tym, że to, co opłaca się wielkim producentom nie jest tak korzystne dla małych. "Niestety, w Polsce nie funkcjonuje system wtórnego obrotu butelkami, z którego mogliby korzystać wszyscy producenci, a to oznacza, że muszą się tym zajmować poszczególne firmy" - wyjaśnia w rozmowie z "Rz" Ziemowit Fałat z browaru rzemieślniczego Pinta.

Czytaj też: Opłata recyklingowa: Na co pójdą pieniądze z torebek foliowych?

"Rzeczpospolita" podkreśla, że cała branża tęskni za systemem niemieckim lub czeskim, w którym klient może oddać butelkę w każdym sklepie i dalej zajmuje się nimi odrębna firma. W Polsce browary muszą je odbierać same.

"To jest nieopłacalne, żaden mały browar nie jest w stanie stworzyć takiego systemu dystrybucji, który by pozwolił na odbieranie butelek z wielu punktów sprzedaży w całej Polsce. Nawet jeśli sprzedaż jest tylko lokalna, pojawia się koszt inwestycji w maszyny do mycia, by można było ponownie użyć tych butelek" - dodaje Fałat.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • MP, 2017-11-04 18:40:50

    Konsumenci też tęsknią za możliwością oddania (odsprzedania) butelek gdzie wygodniej