PARTNER PORTALU
  • BGK

Wzmocnią ochronę przed powodzią

  • JK/wfosigw.katowice.pl    6 czerwca 2011 - 15:29
Wzmocnią ochronę przed powodzią

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wesprze działania Śląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, służące ochronie przeciwpowodziowej terenów powiatu raciborskiego.
Ponad 2 mln 100 tys. zł przeznaczone zostaną na budowę suchego zbiornika przeciwpowodziowego, który powstaje przy rzece Biała Woda w Krzanowicach. Od 2010 roku trwają tam prace nad zabezpieczeniem terenów zlewni Odry. Każda dotychczasowa powódź na tym terenie wiązała się z zalewaniem ponad 200 domostw i dróg w Krzanowicach przez spokojny zazwyczaj potok płynący z Czech.

Budowany teraz polder przepływowy pomieści ok. 418 tys.m3 wody. Jego zapory czołowe i boczne mają ochronić pobliskie miejscowość przed wodą. Sam zbiornik napełniany będzie okresowo w czasie wezbrań i nie planuje się w nim stałego piętrzenia wody, a maksymalna wysokość piętrzenia określono na 5 metrów. Całość inwestycji kosztować będzie ok.5 milionów zł. Prace zakończone zostaną we wrześniu 2012 roku.

Czytaj też: Rok po powodzi nadal usuwają jej skutki

Do, innej równie często podtapianej, gminy - Rudnik - trafi dotacja w wysokości ponad 1mln 400 tys. zł. Środki te przeznaczone zostaną na trzeci etap budowy lewostronnego obwałowania rzeki Odry w okolicach wsi Grzegorzowice i Lasaki, gdzie mieszka kilkuset mieszkańców. Projektowany wał stanowi końcowy odcinek lewostronnego obwałowania rzeki na terenie województwa śląskiego i kończy się na granicy z woj. opolskim.

W ramach zadania wykonany zostanie dwukilometrowy wał i skarpa o szerokości 3 metrów, przepusty wałowe i melioracyjne oraz cztery przejazdy i 3 km drogi przywałowej. Dzięki temu udrożniony zostanie ten odcinek Odry i znacznie zmniejszy się zagrożenie powodziowe dla mieszkających na tym terenie ludzi. Osiągniecie efektów ekologicznych dla tego przedsięwzięcia przewidziano w grudniu tego roku. Jego całkowity koszt wyniesie ponad 7 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.