PARTNER PORTALU
  • BGK

Wznowienie naboru wniosków w programie Mieszkanie dla Młodych

  • MIW    21 lipca 2017 - 10:47
Wznowienie naboru wniosków w programie Mieszkanie dla Młodych
Nowelizacji ustawy to szansa dl 4 tys. gospodarstw domowych. (fot. pixabay.com)

Najprawdopodobniej od 8 sierpnia będzie można ponownie składać wnioski w o dofinansowanie wkładu własnego przy nabyciu mieszkania w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Umożliwiło to podpisanie 19 lipca przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizację ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi
Rząd przyjął projekt ustawy przedłożony przez ministra infrastruktury i budownictwa 13 czerwca 2017 r. Wejdzie ona w życie 1 sierpnia 2017 r.

Jak informuje Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa nowelizacja ta ma umożliwić pełne wykorzystanie przewidzianych w ustawie funduszy na wypłaty dofinansowania wkładu własnego w związku z zaciągnięciem kredytu hipotecznego na zakup mieszkania (lub wkład budowlany), poprzez wznowienie przyjmowania wniosków o dofinansowanie z terminem wypłaty wsparcia jeszcze w 2017 r. Możliwe będzie również przyjmowanie w 2018 roku wniosków do chwili osiągnięcia całej kwoty limitu określonego na dany rok.

Czytaj : „Mieszkania dla Młodych” lub „Mieszkanie Plus”. A gdyby je połączyć

Obecnie stosowany mechanizm wstrzymywania przyjmowania wniosków o dofinansowanie wkładu własnego w sytuacji, gdy kwotę wynikająca ze złożonych wniosków osiąga poziom 95 proc. limitu, powoduje niewykorzystywanie limitu w całości, mimo ciągłego dużego zainteresowania potencjalnych beneficjentów. Zdaniem resortu przyczyną niepełnego wykorzystania limitu są indywidualne decyzje części wnioskodawców, którzy np. wycofali złożone wnioski lub nie zdecydowali się na zawarcie umowy kredytu.

Jak szacuje MIB dzięki nowelizacji pozwalającej na pełne wykorzystanie limitów dofinansowań zarówno w 2017 r., jak i w 2018 r. ustawa pozwoli na pomocy w zakupie mieszkania dla ok. 4 tys. gospodarstw domowych, które zgodnie z obowiązującymi przepisami są, lub w 2018 r. byłyby w praktyce pozbawione możliwości uzyskania tej formy pomocy mieszkaniowej.

Według wstępnych informacji Bank Gospodarstwa Krajowego ogłosi informację o wznowieniu przyjmowania wniosków 7 sierpnia 2017 r., co umożliwi składanie wniosków o dofinansowanie wkładu własnego z terminem wypłaty wsparcia w bieżącym roku od 8 sierpnia 2017 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.