PARTNER PORTALU
 • BGK

Wzrosną opłaty za śmieci? Polacy się bogacą

 • PAP    23 marca 2015 - 18:28
Wzrosną opłaty za śmieci? Polacy się bogacą

fot. pixabay.com

Wzrósł przeciętny miesięczny dochód, na podstawie którego ustala się wysokość opłat za wywóz śmieci.
Główny Urząd Statystyczny podał, że przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na jedną osobę ogółem w 2014 r. wyniósł 1340 zł.

"Podana wysokość dochodu służy do ustalenia przez radę gminy stawek opłat za odpady komunalne zbierane i odbierane w sposób selektywny" - napisano w komunikacie GUS.

Zgodnie z definicją GUS dochód rozporządzalny jest to suma bieżących dochodów gospodarstwa domowego z poszczególnych źródeł pomniejszona o zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych płacone przez płatnika w imieniu podatnika (od dochodów z pracy najemnej oraz od niektórych świadczeń z ubezpieczenia społecznego i pozostałych świadczeń społecznych), o podatki od dochodów z własności, podatki płacone przez osoby pracujące na własny rachunek, w tym przedstawicieli wolnych zawodów i osób użytkujących gospodarstwo indywidualne w rolnictwie oraz o składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

"W skład dochodu rozporządzalnego wchodzą dochody pieniężne i niepieniężne, w tym spożycie naturalne (towary i usługi konsumpcyjne pobrane na potrzeby gospodarstwa domowego z gospodarstwa indywidualnego w rolnictwie bądź prowadzonej działalności gospodarczej na własny rachunek) oraz towary i usługi otrzymane nieodpłatnie. Dochód rozporządzalny przeznaczony jest na wydatki oraz przyrost oszczędności" - informuje GUS.

Zgodnie z ubiegłorocznymi danymi GUS w 2013 r. w gospodarstwach domowych ogółem przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na osobę ukształtował się na poziomie 1299 zł i był realnie wyższy o 0,7 proc. od dochodu z roku 2012.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (5)

 • w.potega@neostrada.pl, 2015-03-24 09:34:50

  Do Hanny. Proponuję Pani zaniechanie ,,czuwania". Jak czytam o dochodzie rozporządzalnym od którego jest uzależnione gospodarowanie odpadami, to mi się PRL przypomina, ale wtedy na księżycowej ekonomii jakby nikt nie zarabiał. Nie było spółek żerujących na socjalistycznej mentalności. Trzy ...warianty uczciwego gospodarowania odpadami są następujące: 1) obywatelom segregującym w domach, w ok. 10 pojemnikach, prawdopodobnie powinny dopłacać firmy recyklingowe (rynek to wyreguluje), 2) obywatele zlecający segregację na osiedlu mieszkaniowym wynegocjują koszty segregacji (będą niższe od obecnych dopłat), 3) obywatele rezygnujący z segregacji niech współpracują z gminami i niech płacą tyle ile gmina zarządzi. Czas najwyższy zlikwidować monopol śmieciowy, zgodnie z Konstytucją RP, a obliczanie dochodów rozporządzalnych będzie zbędne. Człowiek bezrobotny ma czas na segregację w domu, na czym może nawet zarobić? Może też się wynająć do wykonania usługi segregacyjnej świadczonej domom nie segregującym. Wartością dodaną tego prostego systemu będzie likwidacja wysypisk i oczyszczenie powietrza (bez spalarni). Ponadto kar z Brukseli nie będzie, za wysypiska i za brudne powietrze, a ludzie będą dłużej żyć.  rozwiń
 • glewe, 2015-03-24 09:13:04

  Żydowski Plan dla Polski jest stopniowo realizowany! Goje mają płacić krocie za śmiecie, wodę, prąd, i gaz nie wspomnę o czynszu! A jego apogeum wejdzie wtedy, gdy zostaną wypłacone pierwsze śmieciowe emerytury! Shalom
 • były radny, 2015-03-24 08:41:53

  A ja pamiętam krajowe wdrożenia ściekowe, dla których wskaźnikiem określano medianę, która jest niższa niż średnia. Czy przeciętny to średni ? Niechlujstwo czy oszustwo odpadowe kosztem społeczeństwa na rzecz spółek ?