Wzrośnie koszt odbioru śmieci

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach spowoduje, że koszt odbioru śmieci od mieszkańców wzrośnie od 100 do 200 proc. - szacują eksperci Krajowej Izby Gospodarczej. KIG i samorządowcy zwracają także uwagę na niejasny system ustalania tych opłat.
Wzrośnie koszt odbioru śmieci

Od 1 stycznia br. obowiązuje nowa ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Do 1 lipca 2013 r. gminy muszą przygotować się do odbioru i bezpiecznego zagospodarowania wszystkich odpadów komunalnych.

Jednostki samorządowe mają także umożliwić selektywną (ekologiczną) zbiórkę odpadów. Opłata za odbiór śmieci ma być podzielona na wszystkich mieszkańców gminy, którzy będą płacić jedną stawkę. Osoby, które segregują swoje śmieci, będą płacić mniej.

Czytaj też: Uchwały śmieciowe na oku RIO

Przepisy zobowiązują gminy także do wyboru w drodze przetargu przedsiębiorstwa, które odbierze i zagospodaruje śmieci. Odbiorcą śmieci mogą zostać także przedsiębiorstwa z udziałem samorządu, ale pod warunkiem, że zostaną wybrane w przetargu.

We wtorek podczas konferencji prasowej przewodniczący Komitetu Ochrony Środowiska w Krajowej Izby Gospodarczej Krzysztof Kawczyński powiedział, że "gminy i sołectwa chcą, żeby ten odbiór był tańszy, ale taniej już nie będzie. Będzie coraz drożej i to trzeba sobie szczerze powiedzieć". Dodał, że należy zapomnieć, że w dzisiejszych czasach da się stworzyć system, w którym "będziemy płacić trzy złote za osobę miesięcznie".

Czytaj też: Koncepcje odpadowe metropolii

Kawczyński zaznaczył, że według szacunków KIG-u średnia opłata za wywóz śmieci na osobę nie powinna być niższa niż 15 zł miesięcznie. "Taka cena zapewnia pewną efektywność działania. Mieszkańcy muszą wiedzieć, że ta cena opiera się o realne koszta ponoszone przez np. odbiorcę" - podkreślił.

Eksperci KIG, jak i obecni na konferencji samorządowcy, zgodnie zwracali uwagę, na niejasny, ich zdaniem, system poboru opłat za odpady, zawarty w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Ustawodawca przewidział, że gminy będą mogły dokonać wyboru sposobu naliczania tych opłat. Może być ona naliczana według liczby mieszkańców, według wskaźnika zużycia wody czy powierzchni mieszkania.

Czytaj też: Wciąż nie mają decyzji ws. opłaty za odpady

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

"Śmieci nie muszą się kojarzyć z brudem, bałaganem i odorem. Odpady nie muszą być kłopotem o ile postawimy na nowatorskie rozwiązania - przekonuje Andrzej Bartoszkiewicz, autor polskiego sposobu segregowania odpadów" - pisała tutaj niedawno red. Widera. Szczegóły na google.pl po wklejeni...u hasła "system eko ab"... rozwiń

EKO EDU, 2012-10-30 17:51:33 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE