PARTNER PORTALU
  • BGK

Z darmowej komunikacji w Warszawie korzysta już 142 tysiące uczniów

  • Michał Wroński    27 listopada 2017 - 16:58
Z darmowej komunikacji w Warszawie korzysta już 142 tysiące uczniów
Kartę Ucznia posiada już 142 tys. uczniów z Warszawy. (fot. mat. UM Warszawa)

Od początku września w Warszawie wydano już 142 tysięcy Kart ucznia. Oznacza to, że dokument ten ma blisko 90 procent uprawnionych do bezpłatnych przewozów uczniów warszawskich szkół podstawowych i gimnazjów, a także uczniów z Warszawy, który dojeżdżają do szkół położonych poza granicami stolicy.
- Na tym rozwiązaniu korzystamy wszyscy. Uczniowie nie muszą już kasować, a rodzice kupować biletów i odwozić swoich pociech. Co oznacza oszczędności dla domowych budżetów w wysokości od 660 do ponad tysiąca złotych rocznie na jedno dziecko i mniej aut na stołecznych ulicach. Co ważne - rośnie liczba pasażerów, a najmłodsi przekonują się do zalet warszawskiego transportu publicznego – mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta Warszawy.

O zaletach Karty Ucznia mówi także Katarzyna Strzegowska, dyrektor Pionu Finansowego Zarządu Transportu Miejskiego. Przekonuje, że dzięki takiemu rozwiązaniu dzieci, które poznają zalety komunikacji miejskiej, po osiągnięciu dorosłości również będą pasażerami transportu zbiorowego.

Czytaj : Warszawa, Karta Ucznia: Komunikacja miejska dla uczniów za darmo

- Warto dodać, że od czerwca przybyło nam ponad 70 tys. pasażerów, którzy wyrobili kartę miejską po raz pierwszy. Można przypuszczać, że są wśród nich także rodzice, którzy wcześniej podwozili swoje pociechy samochodami, a teraz przesiedli się do komunikacji miejskiej – wylicza Strzegowska.

Jak przypomina warszawski ratusz, bezpłatne przejazdy przysługują uczniom stołecznych szkół podstawowych i gimnazjów publicznych i niepublicznych oraz uczniom mieszkającym w Warszawie i uczącym się w innych placówkach oświatowych, zlokalizowanych poza granicami stolicy. Uprawnienie to przysługuje przez cały okres pobytu dziecka w szkole (nie dłuższy niż 4 lata) i obowiązuje na obszarze 1. i 2. strefy.

Warszawa nie jest jedynym miastem, które wprowadziło bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla uczniów. Od 1 września 2016 r. w Krakowie z takiej możliwości korzystają uczniowie szkół podstawowych (w okresie roku szkolnego) oraz wszystkie dzieci od urodzenia do czasu rozpoczęcia obowiązku szkolnego. Od października podobne udogodnienie wprowadzono dla zameldowanych w Częstochowie uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Od 1 stycznia 2018 prawo do bezpłatnych przejazdów zyskać mają także uczniowie do 16. roku życia w 41 gminach związku metropolitalnego w województwie śląskim, a także uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów w Lublinie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.