PARTNER PORTALU
  • BGK

Z Gdańska na Kaszuby koleją w godzinę

  • aw/PAP    30 września 2015 - 15:47
Z Gdańska na Kaszuby koleją w godzinę

W pierwszym miesiącu funkcjonowania PKM kursowała głównie na trasie z Gdańska-Wrzeszcza do stacji Gdańsk-Osowa (fot.pkm-sa.pl)

Uruchomiona 1 września Pomorska Kolej Metropolitalna wydłuża swoją trasę - z Gdańska do Kartuz. W ciągu doby z Gdańska na Kaszuby będzie jeździło 18 par pociągów. Czas najszybszego przejazdu ma nie przekroczyć godziny.
Pomorska Kolej Metropolitalna (PKM) to ok. 20-kilometrowa nowa linia łącząca Gdańsk Wrzeszcz z Portem Lotniczym im. Lecha Wałęsy i dalej łącząca się z istniejącą linią kolejową Gdynia-Kościerzyna.

PKM ma już 100 tys. pasażerów

W pierwszym miesiącu funkcjonowania PKM kursowała głównie na trasie z Gdańska-Wrzeszcza do stacji Gdańsk-Osowa; było też po kilka połączeń rano i wieczorem do Gdyni. Jednym z celów budowy PKM przez samorząd województwa było umożliwienie mieszkańcom Kaszub dojazdu koleją do Trójmiasta.

Regularne przewozy pasażerskie PKM obsługuje PKP Szybka Kolej Miejska (SKM) w Trójmieście. Marcin Głuszek z PKP SKM Trójmiasto podał, że w pierwszym miesiącu funkcjonowania PKM przewiozła ok. 100 tys. pasażerów.

"Nowa i zmodernizowana infrastruktura kolejowa oraz nowoczesny tabor Województwa Pomorskiego to nowa jakość dla mieszkańców Kaszub, którzy zyskają wygodniejsze warunki dojazdu do pracy i szkół" - przekonuje rzeczniczka urzędu marszałkowskiego woj. pomorskiego, Małgorzata Pisarewicz.

Poinformowała, że w ciągu doby na trasie Gdańsk - Kartuzy będzie jeździło 18 par pociągów a czas najszybszego przejazdu nie przekroczy godziny. Większość pociągów z Kartuz będzie dojeżdżała do Gdańska Wrzeszcza; do Gdańska Głównego będą dojeżdżały głównie pociągi kursujące w godzinach porannych.

Z Kaszub do Gdańska Głównego?

Według nieoficjalnych informacji, od grudnia wszystkie pociągi z Kartuz będą dojeżdżały do Gdańska Głównego. Wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy ma być też znacznie więcej pociągów PKM z Gdańska do Gdyni.

PKM obsługuje 10 spalinowych zespołów trakcyjnych (modele 218Mc i 219M) spółki Pesa Bydgoszcz, w tym 3 dwuczłonowe i 7 trójczłonowych. Pojazdy mogą jeździć z prędkością do 120 km/h. Pojazd dwuczłonowy może zabrać 250 osób (w tym jest 100 miejsc siedzących), a trójczłonowy - 350 osób (w tym 150 miejsc siedzących). Pociągi są przystosowane do przewozu rowerów.

Władze województwa liczą, że budowa PKM będzie pierwszym krokiem do znaczącego usprawnienia komunikacji publicznej w regionie. Zakłada się, że z połączenia korzystać mogą głównie osoby dojeżdżające do Trójmiasta z Kartuz i z Kaszub. Według przeprowadzonych badań z PKM może korzystać rocznie od 6,5 do 10,5 mln pasażerów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.