PARTNER PORTALU
  • BGK

Z Katowic do Krakowa szybciej niż 20 km/h

  • PAP    30 listopada 2010 - 19:08
Z Katowic do Krakowa szybciej niż 20 km/h

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe zgłosiła do resortu infrastruktury projekt rewitalizacji międzynarodowej linii kolejowej Katowice - Kraków na odcinku od Katowic do Sosnowca Jęzora.
Warta ok. 280 mln zł inwestycja ma zostać sfinansowana m.in. dzięki środkom zaoszczędzonym na unijnych projektach modernizacji tras kolejowych - takich, jak kompleksowa przebudowa sąsiedniego odcinka tej samej linii między Sosnowcem Jęzorem a Krakowem. 

Jak poinformował we wtorek dyrektor Janusz Pluta z Centrum Realizacji Inwestycji PKP PLK, pierwotnie PLK założyły w okresie programowania środków unijnych 2007-2013 modernizację w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko długiego odcinka międzynarodowej linii E30 - z Zabrza przez Katowice do Krakowa. Przeprowadzone wówczas symulacje wykazały jednak, że wpisana do PO IiŚ globalna kwota na ten projekt - ponad 2,49 mld zł - wystarczy tylko na krótszy odcinek - z Sosnowca Jęzora do Krakowa. 

We wtorek w Katowicach podpisano umowę na modernizację pierwszego odcinka z przyciętego unijnego projektu - z Sosnowca Jęzora do Trzebini. Choć jego kosztorys inwestorski opiewał na ok. 520 mln zł netto, zwycięzca przetargu zaoferował niespełna 300 mln zł. Zdaniem Pluty, podobne oszczędności prawdopodobnie przyniosą następne przetargi tego projektu - obejmujące modernizacje odcinków od Trzebini do Krakowa Towarowego.

Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze mają trafić na inne projekty kolejowe. Wśród zadań finansowanych bezpośrednio z budżetu państwa, PLK planuje rewitalizacje odcinków linii kolejowych nieujętych w projektach unijnych. Jednym z nich jest rozpoczęta w tym roku warta łącznie ok. 250 mln zł inwestycja na linii CE30 Gliwice Łabędy - Strzelce Opolskie - Opole Groszowice.

Kolejnym takim zadaniem ma być właśnie rewitalizacja odcinka z Katowic do Sosnowca Jęzora. Według Pluty, w ramach tego projektu finansowana jest już rozpoczęta w październiku tego roku przebudowa torowisk i peronów na katowickim dworcu, na którą przewidziano łącznie ok. 60 mln zł. Pozostałe 220 mln zł ma trafić na odbudowę torów z Katowic do Sosnowca Jęzora.

Inwestycja ma umożliwić przywrócenie na tym odcinku pierwotnej prędkości rozkładowej, wynoszącej od 90 do 120 km/h. Obecnie w wielu miejscach jest ona ograniczona - wskutek szkód górniczych lub uszkodzeń zdegradowanej przez dziesiątki lat infrastruktury - do 20 km/h. Propozycja PLK zakłada zrewitalizowanie tej linii w ciągu trzech lat.

Jednym z najtrudniejszych miejsc tego odcinka jest stacja Mysłowice. Projektanci będą musieli m.in. opracować nowy układ torowy dla tej stacji, a także wziąć pod uwagę wyjątkowo ciężkie, nawet jak na Górny Śląsk, uwarunkowania geologiczne - wynikające m.in. z prowadzonej w tym rejonie przez lata eksploatacji górniczej.

Czytaj też:

Pobiegnie więcej transeuropejskich tras 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.