PARTNER PORTALU
  • BGK

Z Katowic do Pyrzowic w 28 minut

  • PAP    6 kwietnia 2010 - 16:39

Trasa kolejowa z Katowic na lotnisko w Pyrzowicach poprowadzi przez Chorzów, Bytom i Piekary - poinformował rzecznik Centrum Realizacji Inwestycji w PKP Polskie Linie Kolejowe Robert Kuczyński. Przejazd z centrum Katowic na lotnisko potrwa ok. 28 minut.
Jak poinformował we wtorek Kuczyński, zarząd spółki zdecydował, że trasa na lotnisko będzie przebiegać istniejącymi torami od Katowic przez stacje Chorzów Batory, Chorzów Miasto, Chorzów Stary, Bytom i Piekary.

Od Bytomia Rozbark zostanie wybudowany ponad 20-kilometrowy odcinek dwutorowej linii kolejowej przez Dobieszowice, Ossy i Tąpkowice. W Tąpkowicach linia będzie przebiegać wiaduktem nad drogą krajową nr 78 i dalej na północ w kierunku Ożarowic, włączy się w istniejącą linię kolejową nr 182 i przekroczy projektowaną autostradę A1.

Wstępny koszt realizacji inwestycji to ok. 1,5 mld zł. Realizacja zadania przewidziana jest na lata 2010 - 2013, przy czym rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na rok 2012 - poinformował rzecznik.

Pociągi będą mogły rozwijać na nowej linii prędkość 160 km/godz. Dzięki temu czas przejazdu wyniesie ok. 28 minut. Wykonawcą dokumentacji przedprojektowej i projektowej dla tego zadania jest konsorcjum firm PYRY Infra GmbH, PYRY Infra i DB International GmbH. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Emigrant z IRE, 2010-04-07 12:48:25

    No to pieknie , 13% bezrobocia a 20 km torow beda nam Niemcy budowac, jakby nie mozna bylo zrobic tego Polakami. No a tempo imponujace za 3 lata calych 20km torowiska..........to az 133 m na tydzien, ok 26m na dobe. Imponujace , chlopcy poloza na dobe CZTERY SZYNY PO 30 m ,bedziemy miec tor w dwie ...strony!!!! CHYBA CHLOPAKI Z LOPATAMI NA DZIKIM ZACHODZIE KLADLI TORY SZYBCIEJ W ....XIX wieku, bez wielkich automatyzacji i wydajnych maszyn  rozwiń