PARTNER PORTALU
  • BGK

Z listy rezerwowej do podpisania umowy

  • AW/PAP    8 grudnia 2011 - 17:39
Z listy rezerwowej do podpisania umowy

64,3 mln zł będzie kosztowała budowa sieci kanalizacyjnej i wodociągowej oraz modernizacja oczyszczalni ścieków w Siemiatyczach. 27,9 mln zł to środki z UE.
Władze Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku oraz Przedsiębiorstwa Komunalnego w Siemiatyczach - spółki z o.o. należącej do miasta Siemiatycze, która będzie realizować inwestycje, podpisały w czwartek umowę na dofinansowanie tych przedsięwzięć.

Jak poinformował Mirosław Piontkowski z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, w ramach projektu powstanie 28 km sieci kanalizacyjnej, sześć przepompowni ścieków. Budowanych i modernizowanych też będzie blisko 10 km sieci wodociągowej. Zmodernizowana też będzie oczyszczalnia ścieków, by usunąć uciążliwe zapachy.

Inwestycja ma spowodować, że około 99 proc. mieszkańców Siemiatycz będzie miało dostęp do wodociągu, a blisko 92 proc. będzie miało dostęp do zbiorczego systemu kanalizacji sanitarnej. Do systemu zostanie m.in. podłączony jeden duży zakład produkcyjny oraz 8 zakładów usługowych i 5 instytucji, w tym urząd gminy Siemiatycze.

Jak powiedział prezes Przedsiębiorstwa Komunalnego w Siemiatyczach, Janusz Żoch, prace projektowe i przygotowania do budowy inwestycji są zaawansowane w 80 proc. Pierwsza część inwestycji jest już realizowana. Do końca grudnia ma być zakończona budowa kanalizacji sanitarnej na dwóch ulicach: Żeromskiego i Annopolskiej. W styczniu ma być ogłoszony przetarg na modernizację oczyszczalni oraz na jeden z etapów dotyczących budowy kanalizacji. Łączna wartość kosztorysowa tych inwestycji to ponad 15,2 mln zł, w tym 9,2 mln zł - oczyszczalni. W ramach jej modernizacji ma powstać biogazownia, która - jak powiedział Żoch - ma w 75 proc. zaspokoić potrzeby energetyczne oczyszczalni. Dzięki modernizacji znacznie zmniejszy się też ilość osadów pościekowych.

Wszystkie inwestycje będą realizowane etapami. Całość ma być zakończona do połowy 2015 roku. Żoch powiedział, że ze środków własnych spółka przeznaczy na cały projekt około 6 mln zł. Pozostałe brakujące środki mają pochodzić z pożyczki, na którą jest promesa z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

Umowa na inwestycje w Siemiatyczach jest szóstą dofinansowaną w regionie w sferze gospodarki wodno-ściekowej z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko. Łączna wartość tych inwestycji to 320 mln zł, z czego 158 mln zł to środki unijne. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • ?, 2011-12-08 21:47:02

    to są skomplikowane rzeczy które trudno zrozumieć...
  • "przytulak", 2011-12-08 21:41:55

    Fajnie jest być na liście rezerwowej,choćby to nie była Barcelona a drużyna "pluszowych misiów"!Nie wszystkim taka rezerwa odpowiada!W pełni, to sie gra na boisku !