PARTNER PORTALU
  • BGK

Z polskiego odwiertu wydobywają łupki

  • PAP    28 sierpnia 2013 - 06:40
Z polskiego odwiertu wydobywają łupki

Z odwiertu w pobliżu Lęborka na Pomorzu od ponad miesiąca jest wydobywany gaz łupkowy - ujawnia "Rzeczpospolita".
To sukces przybliżający Polskę do przemysłowego wydobycia tego surowca. Z informacji "Rzeczpospolitej" wynika, że z odwiertu, który wykonała firma Lane Energy Poland, wydobywa się ok. 8 tysięcy metrów sześciennych gazu na dobę.

Czytaj też: Wpływ Polaków na inwestycje w łupki i atom

"To bardzo dobra informacja dla Polski i dla europejskiej geologii naftowej" - mówi Piotr Woźniak, wiceminister środowiska i główny geolog kraju, który 23 sierpnia spotkał się na terenie odwiertu z inżynierami Lane Energy Poland.

Dodaje, że wydajność odwiertu jest niższa niż na polach gazowych w USA i Kanadzie, natomiast jest to pierwszy tak dobry rezultat w historii rozpoznawania łupkowych złóż na Starym Kontynencie.

"I co najważniejsze: po krótkiej stymulacji gaz wypływa samodzielnie od ponad miesiąca. Taki wynik powinien zachęcić inne firmy do przyspieszenia prac na koncesjach, zwłaszcza że od kilku tygodni obowiązują usprawnione procedury oceny oddziaływania wierceń na środowisko" - ocenia Woźniak.

Odwiert, który wykonała firma kontrolowana przez amerykański koncern ConocoPhilips, nosi nazwę Łebień LE-2H. Wykonano go w czerwcu 2011 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • łupek nie głupek, 2013-08-28 09:30:56

    czyli tak jak myślałam, nie "wydobywają łupki", tylko wydobywają gaz łupkowy. Jak ktoś nie wie, czym się różni łupek od gazu, to chyba nie powinien o tym pisać.