PARTNER PORTALU
  • BGK

Z Rzeszowa do Sandomierza będzie można dojechać nowym szynobusem

  • PAP/TK    5 kwietnia 2018 - 17:31
Z Rzeszowa do Sandomierza będzie można dojechać nowym szynobusem
Każdy z pojazdów ma 43 metry długości (podkarpackie.pl)

Prawie 33 mln zł kosztowały dwa nowe szynobusy, które kupił samorząd woj. podkarpackiego. Pojazdy mają napęd spalinowy i kursować będą na liniach niezelektryfikowanych m.in. z Rzeszowa do Sandomierza.
Jak powiedział w czwartek marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl, to kolejne pojazdy, które wzbogacają ofertę Przewozów Regionalnych w województwie.

"Te pociągi są bezpieczne, komfortowe, w pełni dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Uzupełniają one naszą ofertę nowoczesnego taboru dla mieszkańców regionu" - dodał w trakcie uroczystości przekazania pojazdów przez firmę Newag, która jest ich producentem.

Kupione pojazdy to spalinowe zespoły trakcyjne 222Ma, czyli dwuczłonowe pojazdy o długości 43 m. Każdy pojazd mieści 257 pasażerów, w tym 115 na miejscach siedzących.

Czytaj także:NIK: Unijne fundusze rozruszały turystykę Małopolski, Podkarpacia i Śląska

Pojazdy są energooszczędne, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, dysponują rampami dla pasażerów na wózkach. Wyposażone są w specjalne miejsca na rowery, mają też biletomaty, wi-fi i gniazdka elektryczne. Pojazdy osiągają maksymalną prędkość do 130 km/h.

Koszt zakupu pojazdów to prawie 33 mln zł, ich zakup został dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego. Dodatkowo za zapewnienie obsługi serwisowej oraz napraw do chwili, kiedy każdy z pociągów osiągnie 2,4 mln km - samorząd zapłaci ponad 7,3 mln zł.

Czytaj także:Podkarpackie. Wybrano ofertę na budowę kolejnego odcinka Via Carpatia

Pojazdy będą jeździć m.in. na trasie do Stalowej Woli, natomiast w czasie wakacji wozić będą turystów z Rzeszowa do Sandomierza i z powrotem.

Obecnie Podkarpacie dysponuje flotą 21 pojazdów, które wykorzystywane są na całym obszarze województwa. Składa się ona z dziewięciu pociągów z napędem elektrycznym i 12 z napędem spalinowym.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.