PARTNER PORTALU
  • BGK

Z wizytą na farmie elektrowni wiatrowych

  • Serwis Informacyjny Ziemi Świdnickiej    9 sierpnia 2012 - 13:06
Z wizytą na farmie elektrowni wiatrowych

Przedstawiciele władz gminy Jaworzyna Śląska wraz z grupą mieszkańców odwiedzili farmę elektrowni wiatrowych w gminie Zagrodno (powiat złotoryjski), która pracuje od grudnia 2011 roku.
W wyjeździe wzięli udział zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy powstania elektrowni wiatrowych w gminie. Na miejscu wszyscy zostali przywitani przez wójta gminy Zagrodno – Mieczysława Słoninę, sekretarza – Urszulę Kindler oraz przewodniczącego rady gminy – Stanisława Olechowskiego.

Czytaj też: Farmy wiatrowe można zaakceptować. Ale trzeba poznać ich plusy i minusy

Podczas spotkania, które odbyło się w siedzibie spółki „Agro-tak” goście z Jaworzyny mogli usłyszeć jak wyglądała procedura powstawania elektrowni wiatrowych, jakie okoliczności towarzyszyły powstaniu farmy oraz jakie korzyści przynosi ona dla Gminy Zagrodno.

Gospodarze chętnie odpowiadali na licznie zadawane pytania, dotyczące oddziaływania elektrowni na środowisko, aspektów finansowych oraz infrastrukturalnych. Podczas dyskusji padały różne argumenty za i przeciw „wiatrakom”.

Czytaj też: Wiatraki nie zagrażają popularności włodarzy

Władze Zagrodna przedstawiły inwestycję w pozytywnym świetle, wskazując na wymierne korzyści finansowe i infrastrukturalne, jakie odczuwają po powstaniu farm wiatrowych, czyli ponad milion złotych rocznych wpływów do budżetu gminy (około 10 proc. przychodów całej gminy) oraz nowe drogi dojazdowe na polach uprawnych, z których korzystają rolnicy, a także ścieżki rowerowe na terenie całej gminy.

Czytaj też: Stosunek Polaków do odnawialnych źródeł energii jest pozytywny. W badaniach

Wójt Słonina wyraził pewność, że dzięki wpływom z podatków od inwestycji uda się w ciągu najbliższych 20 lat wyremontować wszystkie drogi na terenie gminy Zagrodno. Dzięki dobrej współpracy z inwestorem gmina Zagrodno uzyskała nowy autobus szkolny, sprzęt komputerowy dla urzędu gminy, skorzystały także lokalne oddziały OSP oraz kluby sportowe.

Firmy stawiające wiatraki podpisują również umowy na dzierżawę terenu z właścicielami poszczególnych terenów. Władze Zagrodna wskazały także na problem, którym nadal pozostaje brak uregulowań prawnych, dotyczących głównie odległości od zabudowań mieszkalnych, w jakiej mogą powstawać elektronie wiatrowe.

<!-- pagebreak //-->

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.