PARTNER PORTALU
  • BGK

Za 550 mln zł powstanie nowa elektrociepłownia w Toruniu

  • JL    17 listopada 2015 - 09:46
Za 550 mln zł powstanie nowa elektrociepłownia w Toruniu
Toruń będzie miał nowoczesną elektrociepłownię gazową. Fot. Mat. prasowe

Grupa EDF wybuduje w Toruniu nowoczesną elektrociepłownie gazową która przyczyni się do poprawy środowiska naturalnego.
W siedzibie firmy 16 listopada 2015 r. podpisano akt erekcyjny i wmurowano kamień węgielny pod inwestycję.

W związku z tym, że od 2017 r. przedsiębiorstwa produkcyjne muszą spełnić nowe normy środowiskowe grupa podjęła decyzję o wybudowaniu nowej elektrociepłowni gazowej w Toruniu produkującej ciepło w kogeneracji z energią elektryczną. Była to decyzja spółki, w której miasto ma 4,5 proc. akcji. Nowa inwestycja będzie kosztowała ok. 550 mln zł.

16 lipca 2015 roku miasto wydało pozwolenie na budowę i podpisało umowę z EDF Polska i EDF Toruń. Jej celem jest ustalenie warunków oraz zasad współpracy w związku z realizacją inwestycji, biorąc pod uwagę korzyści dla mieszkańców.

Na mocy podpisanej umowy EDF zobowiązało się do optymalizacji kosztów prowadzonej działalności w celu minimalizowania ich wpływu na cenę ciepła w Toruniu, a także do zrealizowania w latach 2015-2018 inwestycji drogowych i infrastrukturalnych zlokalizowanych na terenach objętych budową nowej elektrociepłowni, tj. do: budowy kolektora deszczowego w ul. Olsztyńskiej, budową kolektora deszczowego i kanalizacji sanitarnej w ul. Wapiennej, przebudową ul. Ceramicznej, Ukośnej i Chrzanowskiego, przebudową ciągów pieszo-rowerowych na terenach przy ciepłociągu.

Z kolei miasto zobowiązało się do współpracy z EDF Toruń i innym podmiotami zaangażowanymi w realizację budowy nowej elektrociepłowni gazowej w zakresie sprawnego wydawania decyzji administracyjnych niezbędnych w procesie inwestycyjnym.

W uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego i kamienia węgielnego uczestniczył m.in. prezydent Torunia Michał Zaleski i wojewoda kujawsko-pomorski Ewa Mes.

– Życzę, by uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę tej nowoczesnej instalacji, rozpoczęło szybką, efektywną i bezpieczną pracę, która dobrze przysłuży się przede wszystkim potrzebom toruńskich odbiorców ciepła, a także interesom samej spółki i bezpieczeństwu energetycznemu naszego miasta i kraju – mówił prezydent Zaleski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.