PARTNER PORTALU
  • BGK

Za darmo "linią papieską"

  • krakow.pl    1 maja 2011 - 09:58

Mieszkańcy Krakowa oraz osoby, które zdecydują się odwiedzić Kraków i wziąć udział w uroczystościach towarzyszących beatyfikacji Jana Pawła II mogą dotrzeć z Łagiewnik do centrum miasta „Papieskim tramwajem” – jest to tramwaj linii nr 8. W dniach 1-3 maja przejazdy tą linią będą bezpłatne.
Linia „Papieskiego tramwaju” obejmuje odcinek trasy tramwaju nr 8 pomiędzy placem Inwalidów, a pętlą w Borku Fałeckim. Realizacja projektu ma na celu m.in. ułatwienie turystom przemieszczania się między Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach a centrum Krakowa oraz zwrócenie uwagi turystów na miejsca związane z życiem i działalnością Ojca Świętego.

Przystanki na odcinku pomiędzy placem Inwalidów a pętlą tramwajową w Borku Fałęckim zyskały specjalne oznaczenia. Oprócz głosowych zapowiedzi nazw kolejnego przystanku pasażerowie „Papieskiego tramwaju” będą mogli również usłyszeć krótkie informacje na temat miejsc związanych z Janem Pawłem II, które znajdują się w pobliżu. Komunikaty będzie odczytywał znany polski aktor Andrzej Seweryn.

Podobne informacje – w dwóch językach (polskim i angielskim) – znajdują się na ulotkach umieszczonych w wiatach przystankowych na trasie tramwaju, tuż obok rozkładów jazdy. Informacje o trasie tramwaju można także znaleźć w ulotkach (w języku polskim, angielskim i włoskim) zawierających schemat przebiegu linii z zaznaczoną lokalizacją i fotografiami wszystkich ważnych dla Jana Pawła II miejsc na trasie.

O jakich miejscach turyści będą mogli usłyszeć jadąc tramwajem nr 8 i stojąc na przystankach tej linii? - m.in. o zakładzie fotograficznym Foto Bielec, w którym młody student Karol Wojtyła robił sobie zdjęcie, o kolegiacie akademickiej św. Anny i innych krakowskich kościołach, o Pałacu Biskupim ze słynnym papieskim oknem, Muzeum Archidiecezjalnym kard. Karola Wojtyły, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach i dawnych zakładach sodowych Solvay.

Projekt „Papieskiego tramwaju” realizowany jest we współpracy Urzędu Miasta Krakowa, Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego S.A. w Krakowie i Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”. Porozumienie zawarte pomiędzy współpracującymi stronami przewiduje dwuletni okres działania „Papieskiego tramwaju” z możliwości przedłużenia o kolejne lata.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.