PARTNER PORTALU
  • BGK

Za mało wiemy o ustawie śmieciowej

  • GK    28 czerwca 2013 - 12:04

Aż 33 proc. mieszkańców twierdzi, że nie otrzymała żadnej informacji od władz samorządowych i administracji osiedli o ustawie śmieciowej.
Niespełna tydzień przed wejściem w życie nowelizacji ustawy śmieciowej, aż 1/3 Polaków deklaruje, że nie została poinformowana o zmianach, jakie zajdą w procedurach związanych z odbiorem odpadów od 1 lipca 2013.

Jednocześnie, 41 proc. badanych, którzy wiedzą o zmianach, ocenia je negatywnie - wynika z badania On Board PR Ecco Network przeprowadzonego przez SW Research.

Szczegółowe dane w dziale multimedia.

Jak pokazują wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie On Board PR Ecco Network duża część społeczeństwa (33 proc.) twierdzi, że nie otrzymała żadnej informacji od władz samorządowych i administracji osiedli, o tym jaki wpływ na ich codzienne funkcjonowanie będzie miało wejście w życie nowelizacji ustawy śmieciowej.

Czytaj też: Większość Polaków uważa, że ustawa śmieciowa jest dobra       

Z badań wynika również, że materiały komunikacyjne w formie informatorów i ulotek to najczęstsza forma dotarcia do obywateli - 55 proc. respondentów właśnie tą drogą dowiedziało się o rewolucji w sposobie i formie odbioru odpadów.

Tylko 34 proc. ankietowanych otrzymało tę informację za pośrednictwem mediów, a 11 proc. poprzez media społecznościowe. Jednocześnie 55 proc. deklaruje, że materiały, które otrzymali były dla nich przydatne, a 50 proc. twierdzi, że dostarczone we właściwym czasie.

Zmiany, które wprowadza ustawa śmieciowa najbardziej pozytywnie (44 proc.) ocenili mieszkańcy regionu północnego (województwa: kujawsko-pomorskie, pomorskie oraz warmińsko-mazurskie), a najmniej pozytywnie (37 proc.) mieszkańcy regionu centralnego (woj: łódzkie i mazowieckie).

- Pomimo licznych publikacji w mediach, aż jedna trzecia Polaków nie orientuje się, co stanie się z ich śmieciami. W tej sytuacji nie powinien dziwić fakt, że 37 % osób ma wątpliwości czy po 1 lipca na ulicach nie zapanuje bałagan. Na tym tle pozytywnie wyróżniają się gminy, które ze swoich obowiązków wywiązały się na czas, spełniając oczekiwania mieszkańców i dostarczając im rzetelnych i kompletnych informacji, za pośrednictwem mediów, serwisów społecznościowych i podczas bezpośrednich spotkań - mówi Michał Kudła, dyrektor działu Gas & Industry w On Board PR Ecco Network.

Piotr Zimolzak z SW Research dodaje: „Negatywna ocena mieszkańców regionu centralnego może wynikać z faktu, że władze samorządowe Warszawy przesunęły w czerwcu plany wprowadzenia w życie zaleceń ustawy śmieciowej na termin późniejszy, jednocześnie unieważniając przetargi oraz żądając ponownego złożenia deklaracji określającej liczbę osób zamieszkujących gospodarstwo domowe".

Blisko połowa ankietowanych (47 proc.) zapytana o oczekiwania względem firmy odpowiedzialnej za wywóz odpadów deklaruje, że usługa ma być tania.

W dalszej kolejności oczekujemy wysokiej częstotliwości wywozu śmieci (27 proc.) oraz zachowania czystości (10 proc.). Jedynie 6 proc. ankietowanych zwróciło uwagę na konieczność stosowania nowoczesnych metod i maszyn w procesie wywozu i segregacji śmieci.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • janko z ..., 2013-07-01 12:00:48

    decydenci zapominają, że ustawa to dotyczy także ścieków (nie tylko śmieci) czyli nieczystości ciekłych ... a problem z nimi wcale nie mniejszy niż ze śmieciami stałymi ...