PARTNER PORTALU
  • BGK

Za mandat zapłacimy kartą

  • PAP/AT    19 grudnia 2016 - 09:42
Za mandat zapłacimy kartą
Za mandat zapłacimy kartą płatniczą (fot. archiwum)

• MSWiA chce wprowadzić możliwość płacenia za mandat kartą płatniczą.
• Będzie to dotyczyło zarówno Polaków, którzy muszą dokonać wpłaty na wskazany rachunek bankowy, jak i cudzoziemców, którzy mogą opłacić mandat wyłącznie gotówką.
• Policjanci stopniowo mają być wyposażani w terminale do kart.
Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, który trafił właśnie do konsultacji.

Obecnie przepisy przewidują trzy rodzaje mandatów: kredytowany, zaoczny i gotówkowy. Na osoby stale zamieszkujące w Polsce nakładane są dwa pierwsze, co skutkuje tym, że za każdym razem muszą dokonać wpłaty na wskazany rachunek bankowy. Często wiąże się to z koniecznością opłaty na poczcie. Mandat gotówkowy, uiszczany bezpośrednio funkcjonariuszowi, odnosi się jedynie do cudzoziemców.

Jak wskazuje MSWiA zmiany będą miały szczególne znaczenie w odniesieniu do sprawców wykroczeń przebywających jedynie czasowo w Polsce, a więc w głównej mierze cudzoziemców. Obecnie w praktyce policjanci nakładając mandat, muszą dowozić ich do najbliższego bankomatu.

Czytaj też: Pieniądze ściągnięte z kierowców trafią do policji

- W wielu miejscowościach istnieje możliwość uzyskania z bankomatu polskich pieniędzy, jednakże wiąże się to z koniecznością zapewnienia sprawcy, lub innej osobie dysponującej kartą, możliwości dotarcia do tego bankomatu - podkreślono w uzasadnieniu projektu.

Urządzenia do autoryzacji rozliczeń bezgotówkowych mają być etapowo wprowadzane do użytku m.in. przez policjantów. - Projektowane rozwiązanie adresowane jest do wszystkich podmiotów uprawnionych do nakładania grzywien w drodze mandatów karnych, jednak w największym stopniu będzie oddziaływać na policję, która z uwagi na swą liczebność, zakres przyznanych uprawnień oraz nałożonych obowiązków, ujawnia największą liczbę wykroczeń - podkreślono.

Jak wynika z uzasadnienia projektu w 2015 roku policjanci wystawili ponad 5,5 mln mandatów. Według MSWiA zmiany mogą "w istotny sposób" zwiększyć ściągalność mandatów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Ćierpliwy Polak, 2016-12-20 08:14:37

    Bardzo dobra zmiana , płacę kartą i mam z głowy . Tylko znieście te punkty karne , bo to jest nabijanie kasy WORD , które są prywatą . I taryfikator też jest bzdurą . To policjant powinien wystawić mandat uznaniowy , bo był blisko wykroczenia .Recydywiści powinni płacić więcej , a pokorni mniej . N...ie byłoby tyle odwołań do Sądów ?  rozwiń