PARTNER PORTALU
  • BGK

Za nieodśnieżony dach nawet 5 tys. zł kary

  • przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    13 stycznia 2010 - 10:46

Nadzór zaostrza kontrole odśnieżania budynków.
Obfite opady śniegu zmuszają właścicieli i zarządców do dodatkowych nakładów na odśnieżanie. Ci, którzy chcą zaoszczędzić, zapłacą wysokie kary. Zwłaszcza dotyczy to odśnieżania dachów, rynien i balkonów.

Nadzór budowlany na podstawie przepisów karnych może ukarać właściciela bądź administratora budynku mandatem do wysokości 500 zł w przypadku nieodśnieżenia dachu. Może również złożyć wniosek do sądu rejonowego o ukaranie osoby, która nie dopełniła obowiązku zapewnienie bezpiecznego użytkowania budowli. Sąd może orzec grzywnę w wysokości nie mniejszej niż 100 stawek dziennych - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Odśnieżanie kontrolować może także straż miejska - za nieusunięcie zwisających sopli i nawisów śnieżnych może ukarać właściciela mandatem w wysokości od 20 do 500 zł. Jednocześnie strażnicy mogą nakazać administratorowi (lub właścicielowi) zagrodzić teren, ograniczając dostęp dla osób trzecich.

Zamawiając firmę odśnieżającą dachy trzeba liczyć się z kosztami od 2,5 do 4 zł za mkw przy standardowym dachu płaskim. Cena zależy przede wszystkim od powierzchni, kąta nachylenia, metody odśnieżania oraz czasu wykonania usługi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.