PARTNER PORTALU
  • BGK

Za nieodśnieżony dach nawet 5 tys. zł kary

  • przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    13 stycznia 2010 - 10:46

Nadzór zaostrza kontrole odśnieżania budynków.
Obfite opady śniegu zmuszają właścicieli i zarządców do dodatkowych nakładów na odśnieżanie. Ci, którzy chcą zaoszczędzić, zapłacą wysokie kary. Zwłaszcza dotyczy to odśnieżania dachów, rynien i balkonów.

Nadzór budowlany na podstawie przepisów karnych może ukarać właściciela bądź administratora budynku mandatem do wysokości 500 zł w przypadku nieodśnieżenia dachu. Może również złożyć wniosek do sądu rejonowego o ukaranie osoby, która nie dopełniła obowiązku zapewnienie bezpiecznego użytkowania budowli. Sąd może orzec grzywnę w wysokości nie mniejszej niż 100 stawek dziennych - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Odśnieżanie kontrolować może także straż miejska - za nieusunięcie zwisających sopli i nawisów śnieżnych może ukarać właściciela mandatem w wysokości od 20 do 500 zł. Jednocześnie strażnicy mogą nakazać administratorowi (lub właścicielowi) zagrodzić teren, ograniczając dostęp dla osób trzecich.

Zamawiając firmę odśnieżającą dachy trzeba liczyć się z kosztami od 2,5 do 4 zł za mkw przy standardowym dachu płaskim. Cena zależy przede wszystkim od powierzchni, kąta nachylenia, metody odśnieżania oraz czasu wykonania usługi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.