PARTNER PORTALU
  • BGK

Za pieniądze z obligacji kupią 14 autobusów

  • PAP    27 maja 2013 - 16:00
Za pieniądze z obligacji kupią 14 autobusów

Miejski Zakład Komunikacyjny w Opolu wyda 12 mln zł na zakup 14 autobusów. Przetarg na dostawę pojazdów wygrała firma MAN Truck Bus.
Umowę na dostawę autobusów podpisano w poniedziałek w opolskim ratuszu. Firma MAN Truck Bus została wyłoniona w przetargu.

"Pieniądze na zakup autobusów, które pozwolą na zmodernizowanie naszego taboru, pochodzą z emisji obligacji komunalnych. 12 mln zł wystarczy nam na zakup 14 autobusów" - powiedział podczas konferencji prasowej prezes MZK w Opolu Tadeusz Stadnicki. Dodał, że umowa zawiera także opcję zakupu czterech kolejnych autobusów. "Staramy się zdobyć pieniądze od jednej z europejskich instytucji finansowych" - zaznaczył.

Pierwsza partia autobusów ma trafić do Opola najpóźniej do połowy listopada br. "Dzięki temu zakupowi będziemy mogli pożegnać stare ikarusy. Najstarszy z nich, który jeździ jeszcze po ulicach Opola, został wyprodukowany w 1983 r. Zachowamy go dla następnych pokoleń jako zabytek" - powiedział prezes.

Krzysztof Gawroński, odpowiadający z firmie MAN Truck Bus za sprzedaż autobusów w Polsce zapewnił, że pojazdy spełniają wszystkie normy jeśli chodzi o emisje spalin i hałasu.

Opole kupiło już wcześniej 10 autobusów MAN, w 2010 i 2012 r.

"Transport zbiorowy jest dla nas priorytetem. W ciągu roku korzysta z niego 18 mln osób. Zwiększamy tempo modernizacji naszego taboru. Może w przyszłości kupimy autobusy hybrydowe. Jeśli mamy zachęcać mieszkańców do korzystania z transportu zbiorowego, to musimy im zapewnić komfort" - powiedział wiceprezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.

Autobusy MAN Lion's City są jednymi z najnowocześniejszych. Ich pracą steruje pokładowy komputer. Pojazd ma specjalną rampę dla osób niepełnosprawnych, klimatyzację i GPS. Napędzany jest sześciocylindrowym silnikiem o mocy 280 KM. Ma ponad 12 m długości i waży 10,5 tony. Może zabrać na pokład 86 osób. Autobusy są w całości produkowane w Polsce, w fabrykach w Poznaniu i Starachowicach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.