PARTNER PORTALU
  • BGK

Za rok nowy Elf w warmińsko-mazurskim

  • PAP    7 listopada 2011 - 20:00
Za rok nowy Elf w warmińsko-mazurskim

15,9 mln zł będzie kosztował pociąg, który bydgoska Pesa wyprodukuje dla woj. warmińsko-mazurskiego. Skład, który pomieści w sumie 300 osób ma być gotowy za rok. W poniedziałek w Olsztynie podpisano w tej sprawie umowę.
Nowy pociąg typu "Elf" będzie trójczłonowy - takiego składu w regionie dotąd nie ma. Jak powiedział podpisujący umowę z przedstawicielami Pesy wicemarszałek województwa Jarosław Słoma zarządzający przewozami regionalnymi skierują go na najbardziej oblegane trasy. Z dotychczasowych analiz wynika, że są to kierunki na Toruń (zabierz głos/oceń prezydenta) i Gdynię (zabierz głos/oceń prezydenta).

Członek zarządu i zarazem dyrektor ds. techniki i produkcji Pesy Zenon Duszyński podczas podpisywania umowy powiedział, że produkowany na zamówienie woj. warmińsko-mazurskiego (zabierz głos/oceń marszałka) skład będzie spełniał unijne wymogi dotyczące bezpieczeństwa. Ma być tak skonstruowany, by np. w razie zderzenia z tirem nie ucierpieli ani pasażerowie, ani maszynista.

- Poza tym pociąg będzie niskopodłogowy, dostosowany do poruszania się po nim osób niepełnosprawnych na wózkach. Jednocześnie pociąg będzie wygodny dla podróżnych, a jego maksymalna prędkość poruszania się wyniesie 160 km na godz. - powiedział Duszyński.

Dodał, że podobne pociągi - tyle, że o wagon dłuższe - Pesa produkuje właśnie m.in. dla Warszawy (zabierz głos/oceń prezydenta) i Poznania (zabierz głos/oceń prezydenta).

Trójczłonowy skład dla warmińsko-mazurskiego ma być gotowy za rok. Koszt zakupu "Elfa" to 15,9 mln zł - 95 proc. tej sumy będzie pochodziło z rezerw celowych budżetu państwa i funduszu kolejnictwa.

Na zlecenie woj. warmińsko-mazurskiego bydgoska Pesa wyprodukowała dotąd 11 szynobusów (5 jednoczłonowych i 6 dwuczłonowych). Duszyński powiedział, że "Elf" będzie nie tylko większy od szynobusów, ale i tańszy w eksploatacji a także szybszy i bardziej komfortowy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.