PARTNER PORTALU
 • BGK

Za śmieci od gospodarstwa w Warszawie

 • PAP    28 lutego 2013 - 18:58
Za śmieci od gospodarstwa w Warszawie

Stołeczny ratusz przekazał radzie miasta projekt uchwały, w którym proponuje, by opłata za śmieci była naliczana od gospodarstwa domowego - poinformował wiceprezydent Warszawy Jarosław Kochaniak. Warszawiacy zapłacą od 19,5 do 89 zł miesięcznie za posegregowane odpady.
Kochaniak poinformował na konferencji prasowej, że magistrat przekazał w czwartek radzie miasta trzy uchwały dotyczące: naliczania opłat za odbiór odpadów komunalnych, określenia wzoru deklaracji o wysokości opłaty oraz uchwalę ws. terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłat. Radni mają zająć się propozycjami ratusza na sesji 7 marca.

Jak podkreślił Kochaniak, wcześniej uchwały nie mogły trafić do rady, ponieważ znowelizowana ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach nie weszła w życie. Nowe prawo zacznie obowiązywać od 5 marca.

Czytaj też: Trzeba przesunąć wdrożenie ustawy śmieciowej

Według stołecznego magistratu wybranie metody naliczania opłat od gospodarstwa domowego jest najsprawiedliwsze. Korzystając z możliwości, jakie dała znowelizowana ustawa śmieciowa, władze Warszawy wprowadziły zróżnicowanie stawek opłat w zależności od rodzaju zabudowy (dom jednorodzinny - budynki wielolokalowe) oraz od liczby mieszkańców zamieszkujących nieruchomość.

"Wsłuchaliśmy się w głos mieszkańców, którzy opowiadając się za różnymi metodami, wskazali, że metoda osobowa jest najlepsza, dlatego zaproponowaliśmy metodę naliczania od gospodarstwa domowego modyfikowaną liczbą osób zamieszkujących daną nieruchomość" - powiedział wiceprezydent.

W przypadku budynków, jeżeli w lokalu mieszka jedna osoba, zapłaci 19,5 zł miesięcznie za odbiór odpadów. Jeżeli mieszkają dwie osoby - 37 zł, trzy - 48 zł, a w cztero- i więcej osobowych gospodarstwach - 56 zł.

Właściciele domów jednorodzinnych zapłacą miesięcznie 89 zł za odbiór śmieci. Stawka w tym przypadku nie jest zależna od liczby osób zamieszkujących nieruchomość. Opłata będzie naliczana za pojemnik 120-litrowy, który będzie opróżniany raz w tygodniu.

Jak powiedział Kochaniak, powołując się na ekspertyzy, w zabudowie jednorodzinnej w przeliczeniu na osobę, ilość wytwarzanych odpadów jest większa o ok. 50 proc., niż w przypadku zabudowy wielolokalowej. Dodał, że również koszty logistyki w przypadku nieruchomości jednorodzinnych są wyższe.

Obciążenia zaproponowane przez ratusz odnoszą się do segregowanych odpadów komunalnych, czyli wyselekcjonowanych, jak np. szkło czy odpady suche. Jeżeli śmieci nie będą posegregowane, cena wzrośnie o 40 proc.

Kochaniak poinformował, że spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe będą mogły rozliczać się z mieszkańcami na starych zasadach np. od zużycia wody czy powierzchni lokalu. Właściciele i zarządy "metodą od gospodarstwa domowego" będą rozliczały się z miastem.

Ratusz zaproponował w uchwale także stawki za odbiór pojemników od właścicieli nieruchomości, na terenie których nie ma mieszkańców, a są tworzone odpady komunalne. Za pojemnik 120-litrowy stawka wynosi 19 zł, 240 l - 23 zł, 660 l - 46 zł, 770 l - 49 zł, 1100 l - 55 zł i 3500 l - 190 zł.

Właściciele nieruchomości będą musieli do 31 maja br. złożyć deklarację ws. wysokości opłaty do urzędów dzielnic właściwych dla miejsca zamieszkania. Kochaniak podkreślił, że taką deklarację będzie można złożyć także drogą elektroniczną.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • glews, 2013-03-01 11:21:46

  Łoić bydło, niech płaci, a co chciało się wam mieszkać w europejskiej stolicy blagi i blichtru to macie!!! Po stówie a ani gronia mniej!!!
 • ZK1, 2013-02-28 21:58:30

  "Wsłuchaliśmy się w głos mieszkańców, którzy opowiadając się za różnymi metodami, wskazali, że metoda osobowa jest najlepsza, dlatego zaproponowaliśmy metodę naliczania od gospodarstwa domowego modyfikowaną liczbą osób zamieszkujących daną nieruchomość" - powiedział wiceprezydent./ NIE DOT...YCZY TO MIESZKAŃCÓW DOMÓW JEDNORODZINNYCH??/ EKSPERTYZY SA BARDZO NIEPRECYZYJNE/ DWUOSOBOWA RODZINA WYTWARZA 2 X 120 LITRÓW ODPADÓW KOMUNALNYCH MIESIĘCZNIE/.  rozwiń