PARTNER PORTALU
  • BGK

Za śmieci od gospodarstwa w Warszawie

  • PAP    28 lutego 2013 - 18:58
Za śmieci od gospodarstwa w Warszawie

Stołeczny ratusz przekazał radzie miasta projekt uchwały, w którym proponuje, by opłata za śmieci była naliczana od gospodarstwa domowego - poinformował wiceprezydent Warszawy Jarosław Kochaniak. Warszawiacy zapłacą od 19,5 do 89 zł miesięcznie za posegregowane odpady.
Kochaniak poinformował na konferencji prasowej, że magistrat przekazał w czwartek radzie miasta trzy uchwały dotyczące: naliczania opłat za odbiór odpadów komunalnych, określenia wzoru deklaracji o wysokości opłaty oraz uchwalę ws. terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłat. Radni mają zająć się propozycjami ratusza na sesji 7 marca.

Jak podkreślił Kochaniak, wcześniej uchwały nie mogły trafić do rady, ponieważ znowelizowana ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach nie weszła w życie. Nowe prawo zacznie obowiązywać od 5 marca.

Czytaj też: Trzeba przesunąć wdrożenie ustawy śmieciowej

Według stołecznego magistratu wybranie metody naliczania opłat od gospodarstwa domowego jest najsprawiedliwsze. Korzystając z możliwości, jakie dała znowelizowana ustawa śmieciowa, władze Warszawy wprowadziły zróżnicowanie stawek opłat w zależności od rodzaju zabudowy (dom jednorodzinny - budynki wielolokalowe) oraz od liczby mieszkańców zamieszkujących nieruchomość.

"Wsłuchaliśmy się w głos mieszkańców, którzy opowiadając się za różnymi metodami, wskazali, że metoda osobowa jest najlepsza, dlatego zaproponowaliśmy metodę naliczania od gospodarstwa domowego modyfikowaną liczbą osób zamieszkujących daną nieruchomość" - powiedział wiceprezydent.

W przypadku budynków, jeżeli w lokalu mieszka jedna osoba, zapłaci 19,5 zł miesięcznie za odbiór odpadów. Jeżeli mieszkają dwie osoby - 37 zł, trzy - 48 zł, a w cztero- i więcej osobowych gospodarstwach - 56 zł.

Właściciele domów jednorodzinnych zapłacą miesięcznie 89 zł za odbiór śmieci. Stawka w tym przypadku nie jest zależna od liczby osób zamieszkujących nieruchomość. Opłata będzie naliczana za pojemnik 120-litrowy, który będzie opróżniany raz w tygodniu.

Jak powiedział Kochaniak, powołując się na ekspertyzy, w zabudowie jednorodzinnej w przeliczeniu na osobę, ilość wytwarzanych odpadów jest większa o ok. 50 proc., niż w przypadku zabudowy wielolokalowej. Dodał, że również koszty logistyki w przypadku nieruchomości jednorodzinnych są wyższe.

Obciążenia zaproponowane przez ratusz odnoszą się do segregowanych odpadów komunalnych, czyli wyselekcjonowanych, jak np. szkło czy odpady suche. Jeżeli śmieci nie będą posegregowane, cena wzrośnie o 40 proc.

Kochaniak poinformował, że spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe będą mogły rozliczać się z mieszkańcami na starych zasadach np. od zużycia wody czy powierzchni lokalu. Właściciele i zarządy "metodą od gospodarstwa domowego" będą rozliczały się z miastem.

Ratusz zaproponował w uchwale także stawki za odbiór pojemników od właścicieli nieruchomości, na terenie których nie ma mieszkańców, a są tworzone odpady komunalne. Za pojemnik 120-litrowy stawka wynosi 19 zł, 240 l - 23 zł, 660 l - 46 zł, 770 l - 49 zł, 1100 l - 55 zł i 3500 l - 190 zł.

Właściciele nieruchomości będą musieli do 31 maja br. złożyć deklarację ws. wysokości opłaty do urzędów dzielnic właściwych dla miejsca zamieszkania. Kochaniak podkreślił, że taką deklarację będzie można złożyć także drogą elektroniczną.KOMENTARZE (2)

  • glews, 2013-03-01 11:21:46

    Łoić bydło, niech płaci, a co chciało się wam mieszkać w europejskiej stolicy blagi i blichtru to macie!!! Po stówie a ani gronia mniej!!!
  • ZK1, 2013-02-28 21:58:30

    "Wsłuchaliśmy się w głos mieszkańców, którzy opowiadając się za różnymi metodami, wskazali, że metoda osobowa jest najlepsza, dlatego zaproponowaliśmy metodę naliczania od gospodarstwa domowego modyfikowaną liczbą osób zamieszkujących daną nieruchomość" - powiedział wiceprezydent./ NIE DOT...YCZY TO MIESZKAŃCÓW DOMÓW JEDNORODZINNYCH??/ EKSPERTYZY SA BARDZO NIEPRECYZYJNE/ DWUOSOBOWA RODZINA WYTWARZA 2 X 120 LITRÓW ODPADÓW KOMUNALNYCH MIESIĘCZNIE/.  rozwiń