PARTNER PORTALU
  • BGK

Zaawansowane odpadowo województwo

  • wnp.pl (Patrycja Batóg)    21 września 2010 - 13:12

Minister Środowiska pozytywnie ocenił gospodarkę odpadową na Warmii i Mazurach.
Minister Środowiska Andrzej Kraszewski pozytywnie ocenił wszystkie warmińsko-mazurskie inwestycje związane z gospodarką odpadową. – W innych regionach widziałem już pojedyncze zakłady, ale tu działaniem objęte jest całe województwo. Jestem pełen podziwu, że warmińsko-mazurskie jest już tak bardzo zaawansowane w swoich planach. – powiedział Kraszewski. – Władze samorządowe poszczególnych powiatów i gmin wzięły sprawy w swoje ręce a Ełk jest tego doskonałym przykładem.

W Siedliskach k. Ełku trwa budowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów. Inwestycja będzie kosztowała ok. 100 mln zł, z czego prawie 42 mln zł to środki Funduszu Spójności. Budowa Zakładu to jedno z największych przedsięwzięć w historii wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego i jedno z najnowocześniejszych w całym kraju.

– Spalarnie, które miały być panaceum na gospodarkę odpadami, sprawdzają się w dużych aglomeracjach miejskich. W Polsce potrzebne jest może osiem, dziewięć takich zakładów. A co zrobić z takimi regionami jak chociażby ełcki? Dokładnie to, co właśnie realizuje. Jest to projekt super nowoczesny i dopasowany do potrzeb regionu – mówił Kraszewski.

Wybudowanie Zakładu i trzech stacji przeładunkowych uporządkuje gospodarkę odpadami na terenie 12 samorządów, które współtworzą Związek Międzygminny. Zakład będzie dosłownie naszpikowany nowościami technologicznymi, w tym m.in. poprzez zastosowanie najnowszej techniki sortowania opto-elektronicznej NIR dla aż 6 grup odpadów. Na składowisko trafi zaś zaledwie ok. 30 procent strumienia odpadów, które będą przetwarzane w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów.

– Wreszcie, po wielu latach, prace w Siedliskach zostały uruchomione – powiedział Edward Palczewski Prezes PGO „Eko-Mazury” Sp. z o.o., która jest beneficjentem środków  i odpowiada za realizację inwestycji. – Czas realizacji projektu jest dosyć krótki. Zakład zostanie oddany do użytku w kwietniu 2012 r. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.