PARTNER PORTALU
  • BGK

Zabiegają o nową linię kolejową do granicy

  • PAP    22 stycznia 2011 - 16:17

Władze województwa małopolskiego chcą, aby w regionie regionie powstała nowa trasa kolejowa w ramach Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T). Chodzi o linię pomiędzy Podłężem a granicą Polski ze Słowacją.
Jak poinformowało biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, w poniedziałek w Brukseli wicemarszałek województwa Roman Ciepiela będzie namawiać przedstawicieli Komisji Europejskiej do poparcia takiego rozwiązania. Inicjatywę wspierają małopolscy eurodeputowani: Róża Thun i Bogusław Sonik.

Ostateczne decyzje Komisji Europejskiej w tej sprawie mają zapaść w lipcu tego roku.

Władze Małopolski dążą do modyfikacji i uzupełnienia przebiegu Transeuropejskiej Sieci Transportowej na terytorium Polski od 2009 roku. Odbyły się w tej sprawie m.in. spotkania z samorządowcami ze Słowacji, którzy poparli inicjatywę samorządu regionu.

Postulat samorządu województwa uwzględnił polski rząd, który wiosną 2010 roku przedstawił Komisji Europejskiej swoją kompleksową propozycję w sprawie modyfikacji przebiegi TEN-T.

Władze regionu zwracają uwagę na znaczenie kolejowego połączenia z Krakowa na Słowację i dalej do Budapesztu i Morza Czarnego. Po słowackiej stronie odcinek Plavec - Presov - Koszyce jest już częścią TEN-T.

Argumentują, że połączenie to stanowić będzie najkrótszą drogę z południowej Polski do portów Morza Czarnego. Pozwoli na usprawnienie ruchu towarowego między Polską, Rumunią, Słowacją i Węgrami.

Obecnie na terenie Polski z funduszu TEN-T są współfinansowane takie modernizacje: linii E 30 na odcinku Kraków - Medyka - granica państwa, linii E 59 na odcinku Poznań - Szczecin - Świnoujście oraz linii C-E 65 Tczew - Bydgoszcz - Tarnowskie Góry - Pszczyna. Modernizowany oi rozbudowywany jest także Warszawski Węzeł Kolejowy oraz Katowicki Węzeł Kolejowy.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Futrzak, 2011-01-23 11:50:32

    Zabiegać nigdy nie zaszkodzi, wręcz przeciwnie !!!