PARTNER PORTALU
  • BGK

Ząbki w drugiej strefie biletowej

  • PAP    20 lutego 2012 - 18:36
Ząbki w drugiej strefie biletowej

- Porozumienie w sprawie utrzymania "wspólnego biletu" na trasie wołomińskiej zostanie podpisane pod koniec lutego; zakłada ono, że Ząbki będą teraz w 2. strefie biletowej - poinformował ZTM. Uchwałą w sprawie zmiany strefy w czwartek zajmą się stołeczni radni.
Umowę dotyczącą współfinansowania "wspólnego biletu" ZTM i Kolei Mazowieckich wypowiedział pod koniec listopada ub. roku burmistrz Ząbek Robert Perkowski; ponieważ Ząbki są pierwszą - od strony Warszawy - stacją na linii wołomińskiej, oznaczało to, że od 1 marca pasażerowie nie mogliby korzystać z przejazdów koleją na podstawie biletu miejskiego na całej trasie - z Warszawy (zabierz głos/oceń prezydenta) do Zagościńca. Burmistrz Ząbek swoja decyzje motywował tym, że dopłata gminy do "wspólnego biletu" jest nieadekwatna do korzystania z przejazdów przez mieszkańców miejscowości.

Na początku lutego wstępnie ws. "wspólnego biletu" porozumieli się ZTM i starosta wołomiński Piotr Uściński, który zamiast poszczególnych gmin - jak było do tej pory - prowadzi negocjacje z ZTM. Porozumienie, które zakłada, że "wspólny bilet" na trasie Warszawa Wileńska - Zagościniec zostanie utrzymany, a Ząbki znajdą się w drugiej, a nie pierwszej strefie biletowej, zostanie podpisane pod koniec lutego - poinformował w poniedziałek Konrad Klimczak z zespołu prasowego ZTM.

O włączeniu Ząbek do II strefy biletowej zdecydują w czwartek stołeczni radni - projekt uchwały w tej sprawie znalazł się w porządku obrad. Dla mieszkańców Ząbek oznacza to, że na odcinku Ząbki-Warszawa będą musieli kupić bilet ważny w dwóch strefach.

Burmistrz Ząbek powiedział, że po włączeniu do drugiej strefy gmina będzie mniej dopłacać do "wspólnego biletu", choć więcej za bilet zapłacą mieszkańcy Ząbek. Podkreślił, że rozmowy dotyczące szczegółów współpłacenia poszczególnych gmin na linii wołomińskiej ze starostą wołomińskim jeszcze trwają.

Początkowo "wspólny bilet" obowiązywał jedynie w stolicy, później obszar był rozszerzany także na gminy podwarszawskie. Możliwość korzystania ze wspólnego biletu ZTM i KM to dla mieszkańców podwarszawskich miejscowości, którzy dojeżdżają do pracy w stolicy, mniejsze koszty i dużo krótszy czas przejazdu.

Bez dodatkowych opłat na bilecie ZTM można było jeździć na trasie z Ząbek do stacji Warszawa Wileńska od czerwca 2007 r. W 2009 r. obszar "wspólnego biletu" obowiązywał na trasie wołomińskiej już do przystanku Zagościniec.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.