PARTNER PORTALU
  • BGK

Zabrze bardziej przyjazne mieszkańcom?

  • GK    11 kwietnia 2011 - 13:10
Zabrze bardziej przyjazne mieszkańcom?

Drogowa Trasa Średnicowa, rewitalizacja obiektów przemysłowych, budowa Kwartału Sztuki oraz coraz mniejsze bezrobocie – tym dziś chwalą się władze Zabrza.
Jedno z pięciu największych miast Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, liczące niemal 200 tys. mieszkańców Zabrze ciężko przeżyło gwałtowny spadek znaczenia przemysłu ciężkiego i wydobywczego.

Jednak w ostatnich latach mieszkańcy zaczęli odczuwać większą poprawę sytuacji. Miasto ma doskonałe połączenie z innymi miastami, wysokie kompetencje w zakresie szkolnictwa wyższego i zaplecze przemysłowe, czyli dwie podstrefy Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Na wartości zyskuje ścisłe centrum, które zaczyna tętnić życiem i przyciągać coraz więcej mieszkańców, stąd coraz większe zainteresowanie znajdującymi się tam lokalami.

Powstała Drogowa Trasa Średnicowa, wszystkie ważne instytucje kultury przeszły remont, a filharmonicy mają swoją siedzibę. Teraz remontowany jest budynek dawnej dyrekcji huty Donnersmarcka, który będzie miejskim ratuszem.

W jego najbliższym otoczeniu powstanie Kwartał Sztuki – kawałek przemysłowej historii miasta, gdzie urzędnicy planują stworzyć w najbliższych latach zabrzański rynek.

Odżywa całe centrum. Na przykład pomiędzy ul. św. Urbana a al. Bohaterów Monte Cassino powstaje nowoczesny budynek mieszkalno-usługowy – Willa Ostoja. Siedmiokondygnacyjna inwestycja posiadać będzie 22 nowoczesne mieszkania o powierzchni od 31,5 m2 do 106,7 m2.

Dodatkowo na parterze i pierwszym piętrze pięć lokali: użytkowe o powierzchni 206 m2 i biurowe o powierzchni 40-290 m2. Mieszkańcy i przedsiębiorcy będą mieli do wykorzystania podziemny parking.

Budynek gotowy będzie do odbioru pod koniec roku. Nie jest to jedyna nowa inwestycja w mieście. Ostatnio Zabrze dorobiło się na przykład kilku parków.

Czytaj też: Ponad 110 mln zł na rewitalizację Śląska

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.